AB ve Macaristan arasında LGBT kavgası

LGBT’ye ilişkin yasaklayıcı kanunlar koyan Macaristan’a Avrupa Birliği tepki gösterince gerilim başladı. Macaristan Başbakanı Orban’dan AB’ye tepki gösterip “LGBT aktivistlerinin çocuklarımızın arasına girmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Macaristan Başbakanı Orban, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nun, Macaristan’da LGBT aktivistlerinin okullara girişlerine izin verilmesini istediğini belirterek, “LGBT aktivistlerinin çocuklarımızın arasına, ana okullara ve ilkokullara girmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, yaptığı açıklamada, ülkede 18 yaşından küçükleri eşcinselliğe ve cinsiyet değişikliğine ‘teşvik etmeyi’ yasaklayan yasal düzenlemeye yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

Orban, söz konusu yasa hakkında dün Avrupa Parlamentosu’nda (AP) gerçekleştirilen tartışmanın verimli olduğunu belirtti:

“Faydalı bir tartışmaydı çünkü herkes duruşunu açıkça ortaya koydu. Her şey net ve alışılır. AP ve AB Komisyonu, LGBT aktivistlerinin ve kuruluşlarının, ana okullara ve ilkokullara girmelerine izin vermemizi istiyor.”

‘Burada Brüksel bürokratlarının hiçbir işi yok’
Orban, Macar hükümetinin bunu kabul etmediğini ve çocukların yetiştirilmesikonusunun tamamen ulusal yetki alanı içinde olduğunu kaydederek, “Burada Brükselbürokratlarının hiçbir işi yok. Ne yaparlarsa yapsınlar LGBT aktivistlerinin çocuklarımızın arasına, ana okullara ve ilkokullara girmelerine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

AB Komisyonu Başkanı ve 13 AB üyesi ülke yasayı kınadı
Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, İsveç ve Letonya’nın 22 Haziran’da imzaladığı ortak bildiride, Macaristan’da 18 yaşından küçüklerin eşcinselliğe ve cinsiyet değişikliğine ‘teşvik edilmesini’ yasaklayan yasal düzenlemeye tepki gösterilmişti.

Yasanın, eş cinsellere karşı ayrımcılık içerdiği ve fikir özgürlüğünü ihlal ettiği savunulan bildiride, farklılıkları kabul etmenin ve eşit tutmanın AB’nin temel değerleri olduğu ve bundan taviz verilemeyeceği kaydedilmişti.

‘Bu Macar yasası utanç verici’
Yasaya sert tepki gösteren AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de “Bu Macar yasası utanç verici. Sadece cinsel yönelim temelinde ayrımcılık yapmakla kalmıyor, aynı zamanda AB’nin temel değerlerine de aykırı. Bu konuda taviz yok” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yasanın içeriği
Macaristan’da, 15 Haziran’da kabul edilen yasayla, okullarda 18 yaş altındaki kişilere, eş cinselliğe ve cinsiyet değişikliğine ‘teşvik eden’ herhangi bir içeriğin gösterimi yasaklandı.

Yasaya göre televizyon kanalları da bu tür içeriklere sahip film ve programların izlenmesini, 18 yaşın üzerindeki kişilere önerebilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.