Adana’da pompalı tüfekle Starbucks’a ateş açan saldırganın ifadesi ortaya çıktı

Gazze’yi bombalayan İsrail’i protesto etmek gerekçesiyle Adana’da Turgut Özal Bulvarı’ndaki Starbucks’a pompalı tüfekle ateş açan saldırgan O.G.’nin ifadesi ortaya çıktı. O.G. ifadesinde, “Intagram’da gezinirken, Filistin’de ölenlerle ve yaralananlarla ilgili videolar izledim. Videolar beni aşırı etkiledi. Videoları izlerken Starbucks’a geldiğimi fark ettim. İçimde anlamadığım bir öfke patlaması oldu” dedi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Adana’da Starbucks’a pompalı tüfekle ateş açan O.G.’nin ve olay anında orada bulunanların ifadelerine ulaştı.

“‘Çıkın, öldüreceğim sizi” demiş

Saldırı sırasında içeride bulunan çalışanlardan A.K., O.G.’nin 8-10 dakika insanları rehin aldığını belirtti:

“O.G. pompalı tüfekle iş yerinin girişine geldi. Müşterilerin bir kısmı dışarıya ve içeriye kaçtı. Çığlık attılar. O.G. ‘Çıkın, öldüreceğim sizi’ dedi. Tüfeği bulunduğumuz yere doğrulttu. Üç kez ateş etti. Yere yattık, saklandık. Kahve dağıtma yerinde çalışanların olduğu yere nişan alarak ateş etti. Yere yatmasam yaralanabilirdim. Yattığım yerde saçma izleri vardı. Ateş ettikten sonra bekledi. Rehin kaldık. Çalışanlar ve müşteriler dahil 30 kişi vardı. İçerideki şifreli odaya saklandık.”

“Tüfekliyle göz göze geldim. Namlu bana doğrultulmuştu”

İşçi S.S.G de şunları anlattı:

“Tüfeği kahve dağıtımı yapılan, benim bulunduğum yere nişan alarak ateş etti. Müşterileri aşağıdaki şifreli odaya geçmeleri için uyardım. Aşağıya hareket ettiğim sırada 3-4 el ateş etti. Ateş edilen yere baktığımda giriş ve kasa arasında kadın müşteri ve küçük çocuğu yerde oturup donakalmıştı. Tüfekliyle göz göze geldim. Namlu bana doğrultulmuştu. 15 – 20 müşterinin şifreli odaya girişini sağladım.”        

“Intagram’da Filistin’de ölenlerle ve yaralananlarla ilgili videolar izledim”

O.G. de  ifadesinde şunları söyledi:

“Intagram’da gezinirken, Filistin’de ölenlerle ve yaralananlarla ilgili videolar izledim. Videolar beni aşırı etkiledi. Videoları izlerken Starbucks’a geldiğimi fark ettim. İçimde anlamadığım bir öfke patlaması oldu. İnançlı bir insan olduğum için iş yerine girip insanlara bağırarak ayrılmaları istedim. ‘Çıkın’ diye bağırdım. 20 saniye bekledim. İnsanlar çıkmaya başladı. Tüfeğimle cama iki el ateş ettim. Sağ doğru bir el daha ateş ettim. ‘Bu kahveyi içmeyin’ diye bağırdım. Sandalyeleri cama fırlattım. Tüfeği masanın üzerine bıraktım, polisi bekledim.”

Tüfeğin ruhsatsız olduğunu ifade eden O.G., ayrıca, “Tüfeği 2019’da bir Suriyeliden aldım. O tarihten evvel bıçaklanmıştım. Can güvenliği amacıyla almıştım” dedi.

O.G., Adana 2. Sulh Ceza Hakimliği’nde “Bir anlık duygu çöküntüsüyle yaptım” dedi, silahla tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaktan tutuklandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir