Antep’te tepki çeken oda tasarımıyla ilgili Valilik’ten açıklama: ‘Yetim’ kelimesi tanımlama amacıyla yazıldı

Antep’te anne ve babasını kaybetmiş çocuklar için hayata geçirilen proje kapsamında hazırlanan özel odanın duvarındaki ‘Yetim Gülerse Dünya Güler’ yazısı ve odaya kamera yerleştirilmesi, kamuoyunun tepkisini çekti. Konuyla ilgili açıklama yapan Valilik, “Fotoğraflar gençlerin yaşadığı evlerin değil sergi alanının fotoğrafları olduğu için duvarda yazılan yazı proje tanımlaması yapmak amacıyla yazılmış ve duvarda bulunan kamera ise alanın güvenliğinin sağlanması amacıyla yerleştirilmiştir” savunması yaptı.

Antep’te tepki çeken oda tasarımıyla ilgili Valilik’ten açıklama: ‘Yetim’ kelimesi tanımlama amacıyla yazıldı

Antep’in Araban ilçesinde Kaymakamlık tarafından anneleri ve babalarını kaybeden 350 çocuk için hayata geçirilen ‘Yetim Gülerse Dünya Güler’ projesi, odalardaki unsurlar nedeniyle tepki çekti.

DHA’nın projeyle ilgili yayımladığı haberde, paylaşılan çocuk odası fotoğrafında duvarda ‘Yetim Gülerse Dünya Güler’ yazısı göze çarptı. Ayrıca odalarda kamera olduğu da görüldü.

Sosyal medyada pek çok kullanıcı, çocuklara ‘yetim’ vurgusunun yapılmaması ve çocukların rencide edilmemesi gerektiğini vurgulayarak Araban Kaymakamlığı’nı eleştirdi. Bazı kullanıcılar, projenin isminde ‘yetim’ kelimesinin kullanılmasının da doğru olmadığını belirtti.

Gaziantep Valiliği tepki çeken fotoğrafla ilgili açıklamada bulundu. Fotoğrafla ilgili ‘sergi alanı’ savunması yapan Valilik, “Gençlerimizin rencide edilmemesi amacıyla Kaymakamlık girişimleri ile örnek odanın sergilendiği bir alan oluşturulmuştur” ifadelerini kullandı. Kameranın ise ‘güvenlik amacıyla’ konulduğu aktarıldı.

“FOTOĞRAFLAR ÖRNEKLERİN SERGİLENDİĞİ ALANA AİT”

Valiliğin açıklaması şu şekilde:

“Ulusal bir haber ajansı tarafından İlimiz Araban İlçe Kaymakamlığınca hayata geçirilen ‘Yetim Gülerse Dünya Güler Projesi’ kapsamında 8 Temmuz 2021 tarihinde ‘350 yetim ve öksüz çocuğun özel oda hayali gerçekleştirildi’ başlığıyla bir haber çalışması yapılmış ve haberde bazı fotoğraflara yer verilmiştir. Haberin sosyal medya mecralarında yayılmasının ardından bu fotoğraflarda yer alan görüntülerle ilgili yanlış anlaşılmalardan kaynaklanan bazı sosyal medya paylaşımları yapılması ve yanlış bir algı oluşması üzerine açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Söz konusu proje kapsamında hayırsever vatandaşlarımızın da desteği ile Araban Kaymakamlığımız tarafından 125 genç ve çocuk odası 350 öksüz, yetim, şehit ailesinden ve dezavantajlı çocuğa (bazı odalar 2-3 kişiliktir) tahsis edilerek kurulumu gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında destek veren hayırseverlerin, yaptıkları bağışlarla gençlerimize nasıl bir genç odası hazırlandığını görmelerinin sağlanması ve gençlerimizin rencide edilmemesi amacıyla Kaymakamlık girişimleri ile örnek odanın sergilendiği bir alan oluşturulmuştur.

Haberle birlikte verilen ana fotoğraf, Kaymakamlık projelerinin ve örnek odaların sergilendiği açılış programından çekilmiştir ve fotoğraflarda yer alan genç odası, proje kapsamında dağıtımı gerçekleştirilen genç odalarının birer örneklerinin sergilendiği alana aittir. Dolayısı ile fotoğraflar gençlerin yaşadığı evlerin değil sergi alanının fotoğrafları olduğu için duvarda yazılan yazı proje tanımlaması yapmak amacıyla yazılmış ve duvarda bulunan kamera ise alanın güvenliğinin sağlanması amacıyla yerleştirilmiştir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.