Arıtma tesisi kirlilik yaratacak

Arıtma tesisi kirlilik yaratacak

Berkay SAĞOL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, atık suların otomatik olarak arıtıldığı paket arıtma tesislerinin sayısını artırıyor. Bu kapsamda Urla’nın bin 750 nüfuslu Özbek Mahallesi’nde de bin metrekarelik hazine alanı üzerinde paket arıtma tesisi kurulması için çalışmalara başlandı. İZSU, 125 metreküp artıma kapasitesine sahip olacak tesisle ilgili imar plan çalışmalarını tamamladı.

Özbek Mahallesi sakinleri çevre kirliliğine ve Eğriliman Koyu’ndaki balık faunasını yok edeceğini ileri sürerek, projenin yapılacağı yerin yanlış olduğunu vurguladı. Özbek Köyü Sivil İnisiyatifi’nden Saliha Kuşçan, tesisin kurulacağı yere itiraz ettiklerini söyledi. Eğriliman Körfezi’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belirlediği ‘Hassas Koy ve Alanlar’ sınırlarının içinde olduğunu ifade eden Kuşçan, “Yönetmelikler hassas koylara yapılacak tesislere deşarjın alıcı ortamdaki ekolojik dengeleri bozmayacağı ayrıntılı bilimsel çalışmalarla kanıtlandığı takdirde izin veriyor. Bu konuyu hatırlattığımızda İZSU yetkilileri bize ‘Dere denize dökülmüyor. Merak etmeyin’ açıklaması yaptılar. Oysa dere bir kilometre sonra Eğriliman koyununa dökülüyor” dedi.

Kuşçan bölgede sık sık sel yaşandığını kaydetti: “Arıtma tesislerinin yer seçiminde bölge halkının görüş ve onayı alınması gerekir. Oysa bu tesisin yer seçimi aşamasında köyümüzdeki pek çok kişinin bilgisi olmadı. Eğriliman bizim için bir doğa mirası. Burası sadece bir deniz değil. Bölgedeki sürdürülebilir yaşamın olmazsa olmazı.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir