Avrupa havalimanlarında görülmemiş kaos! “Türkiye’den işçi alabiliriz”

Koronavirüs salgını devrinde uçuşların azalması nedeniyle hem uçak şirketleri hem de havalimanlarının çok sayıda elemanı işten çıkarması üzere nedenlerden ötürü Avrupa’daki havalimanlarında son günlerde bilhassa hafta sonlarında oluşan izdiham, mahsur kalan binlerce yolcu, iptal edilen yüzlerce uçuş üzere olan durumlar yaşandı.

Uluslararası Havalimanları Kurulu (ACI Europe) ve Havalimanı Hizmetleri Birliği (ASA), uçuşların tekrar artış göstermesiyle işçi eksikliğine neden olacağı meselelere daha evvel dikkat çektiğine değinerek şirketlerin çalışan alma konusunda geciktiğinin altını çiziyor.

SORUNLAR KISA VADEDE DÜZELTİLEMEYECEK

Amerika’nın Sesi’nin haberine nazaran, hava yolu şirketleri ise bir yandan artan yakıt maliyetlerini ve pandeminin yol açtığı ziyanı yaşanan duruma münasebet olarak gösteriyor. Havalimanı işletmecileri de bilhassa güvenlik denetim noktalarındaki işçi eksikliğinin daha kapanmadığını, çalışanların enflasyon nedeniyle daha yüksek fiyat talep etmesinin işçi alımını zorlaştırdığını öne sürüyor ve karmaşadan kaynaklanan tertip meselesinin kısa vadede düzeltilemeyeceğini söylüyor.

KISA VADELİ TAHLİLİ DE MAALESEF MUHTEMEL DEĞİL

Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing de havaalanlarındaki durumunun birkaç hafta içinde düzgünleşmesini beklemenin hayal kırıklığına yol açacağını tabir ederek, “Avrupa hava trafik sistemindeki durum herkes için görülmemiş bir sorun. Kısa vadeli tahlili de maalesef muhtemel değil” formundaki açıklamasıyla seyahat planlayanların keyfini daha da kaçırdı.

BİNLER UÇUŞ İPTAL OLDU

Bu gelişmelere paralel, şimdi yaz dönemi tam manasıyla başlamadan, İngiltere’de British Airways ve Easyjet, Hollanda’da KLM, Almanya’da Lufthansa ve Lufthansa’nın bütçeli yan kuruluşu Eurowings önümüzdeki haftalarda planlanan binlerce uçuşunu iptal etmek zorunda kaldı.

Lufthansa yalnızca önümüzdeki Temmuz ayında Münih ve Frankfurt’ta 900 uçuşu sildi. İngiliz EasyJet, Ağustos’a kadar Berlin’den yaklaşık bin uçuşunu iptal etti, ayrıyeten Berlin Havalimanı’nda konuşlandırdığı uçak sayısını da yarıya indireceğini açıkladı. Tüm şirketlerin tertip bozuklukları nedeniyle kısa vadede yine yüzlerce uçuşu iptal etmek zorunda kalacağı belirtiliyor.

İnsanların pandeminin gölgesinde geçen iki yaz döneminin akabinde tekrar seyahat etmek istediğini, lakin havaalanları ve havayollarının Avrupa çapında eksik işçi nedeniyle yetersiz kaldığını söz eden Berlin’in en büyük seyahat ofislerinden birinin sahibi olan Bahattin Kaya, Türk Hava Yolları’nın işçi açısından sorunu olmadığını, lakin havalimanlarındaki genel problemlerin Türkiye’ye seyahatlerde gecikmelere yol açtığını belirtiyor.

SEFERLERDE AKSAMA OLUYOR

“Avrupa’dan Türkiye’ye uçan Türk Hava Yolları (THY), Pegasus ve SunExpress üzere uçak şirketlerinin uçuşlarında, şirketlerden ötürü bir kasvet çıkacağını zannetmiyorum. Yalnız havalimanı işçisinin yetersiz oluşu nedeniyle, seferlerde aksamalar oluyor. Zira yolcuların biniş ve bagaj süreçlerinde uzun vakit alıyor, ayrıyeten polis denetiminde de yetersizlik olduğu gözlemleniyor. Pasaport denetim noktalarında ağırlaşmalar oluyor. Bu nedenle yolcuları 3 saat evvelden havalimanlarına gitmeleri konusunda uyarıyoruz.”

4 KİŞİLİK AİLENİN BERLİN’DEN TÜRKİYE’YE UÇUŞU 2000 EURO

Bu ortada müsaade dönemi öncesinde çok sayıda Türkiye kökenli göçmen uçak bilet fiyatlarının geçe yıla kıyasla çok büyük oranda artmasında şikayetçi. Bunun bir sebebi Türk Hava Yolları’nın çıkardığı yeni uygulamayla yurtdışı biletlerine bagaj tarifesi getirmesi. Bahattin Kaya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan savaşın da fiyatları olumsuz etkilediğini tabir ediyor.

“Rusya’nın hava alanının kapanması, Türkiye üzerinden gerçekleşen uçuşlara daha ağır bir ilgiye neden oldu. THY’de bu yüzden önemli bir yoğunluk yaşanmakta. Fiyatlar da bu nedenle epeyce yükseldi. Okul tatillerinin başlaması ile fiyatlarda ikinci bir artış kelam konusu olacak. 4 kişilik bir ailenin Berlin’den Türkiye’ye, Adana’ya uçuşu 2000 Euro. Duyumlarımıza nazaran büyük bir kitle bu fiyatlar nedeniyle otomobille Türkiye’ye gitmeyi planlıyor.”

“TÜRKİYE ÜZERE ÜLKELERDEN ELEMAN ALALIM”

Öte yandan Alman Hava Nakliyatı İktisadı Birliği (BDL), korkulan kaosu biraz olsun denetim altına alabilmek için Türkiye üzere ülkelerden eleman alınmasını önerdi. Federal Çalışma Bakanlığı’na yasal manileri kaldırmayı amaçlayan bir teklif sunan birlik,” işçi gereksinimini kısa vadede karşılamanın bir yolu olarak yurtdışından emekçi alımını görüyoruz” derken, bürokratik mahzurların kaldırılmasını istedi. BDL tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Almanya’da dalda çalışacak işçinin A2 düzeyinde Almanca konuşması, hava yolu birliği IATA’nın gerekliliklerini karşılayan sertifika sahibi olması ve güvenilirlik denetimlerinin ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.