Bakan Çavuşoğlu BM kürsüsünden Yunanistan’a reaksiyon gösterdi: Çok sayıda kişinin hayatına mal oldular

Birleşmiş Milletler (BM) Milletlerarası Göç Gözden Geçirme Forumu’na katılan Çavuşoğlu, ekonomik eşitsizlikler ve güvenlik sorunu üzere göçe neden olan faktörler ele alınmadığında sonuçları ile karşı karşıya kalındığına dikkati çekerek göçün global ve sürdürebilir bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini söyledi.

2018’de kabul edilen Global Göç Mutabakatı’nın tarihi bir dönüm noktası olduğunu ve kelamları harekete geçirmenin vakti geldiğini belirten Çavuşoğlu, göçmenlere insani muamelenin de bu hareketin merkezinde olması gerektiğini vurguladı.

Göçmenlerin insan kaçakçılığı, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının kurbanı olduğuna ve hatta hayatlarına yönelik sistematik ve kasıtlı tehditler ile karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Örneğin Yunanistan’ın Ege’de göçmenleri geri göndermesi ve huduttaki berbat muamelesi çok sayıda kişinin hayatına mal oldu. Frontex’in de bu hareketlere dahil olduğunu görmek üzücü.” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin 2014’ten beri dünyanın en büyük mülteci nüfusuna mesken sahipliği yaptığını hatırlatan ve Ukrayna’da savaşın başlamasıyla 145 bin mülteci daha kabul ettiğini anlattı. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin göçmenlerin onuru ve refahı için tüm teşebbüslerde faal yer aldığını ve Global Göç Mutabakatını desteklediğini söyledi.

Türkiye’nin tesirli göç siyasetlerini desteklediğini söz eden Çavuşoğlu, göçmenlerin istekli, inançlı onurlu dönüşlerinin ise teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin Suriye’deki çalışmalarının bir örnek olduğunu lisana getiren Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“İstikrar sağlamaya yönelik eforlarımız sonucunda yaklaşık 500 bin Suriyeli, terör örgütlerinden kurtarılan bölgelere geri döndü. Sivillerin geri dönüşünü engelleyen PKK/YPG terör örgütüyle uğraşa devam edeceğiz. İstekli geri dönüşleri teşvik etmek için kalacak yerler inşa etmeye ve bu alanları düzgünleştirmeye etmeye devam edeceğiz. Şimdiye kadar 57 binden fazla mesken inşasını tamamladık ve bu yılın sonuna kadar 100 bine ulaşmayı hedefliyoruz. 1 milyon Suriyelinin inançlı ve istekli dönüşü için bir plan üzerinde çalışıyoruz. Suriyelilerin dönüşü için Türkiye, Irak, Ürdün ve Lübnan olarak komşu ülkeler teşebbüsü başlattık.”

Suriye’ye hudut ötesi yardımların her ay 2,4 milyon Suriyeli için hayati değer taşıdığını vurgulayan Çavuşoğlu, BM Güvenlik Kurulu’na (BMGK) bu mekanizmayı yenilemesi daveti yaptı.

Afganistan’daki duruma de değinen Çavuşoğlu, Afgan iktisadının çökmesinin ve terör tehdidinin artmasının yeni bir göç dalgası başlatacağı uyarısı yaptı.

Göç konusunda etkin milletlerarası iş birliğine gereksinim duyulduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu mevzuda üzerine düşeni yapacağını ve memleketler arası toplumdan da üzerine düşeni yapmasını beklediğini kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.