Belçika’da yıllık enflasyon yüzde 10 ile son 40 yılın tepesinde

Euronews’te yer alan habere nazaran; ülkenin başşehri Brüksel‘de yükselen fiyatlar nedeniyle tüketiciler zamlanan eserlerden ötürü aldıkları şeyleri daha dikkatli seçiyor ya da indirimli eserlere yöneliyor. İki çocuk annesi Leticia dos Santos da bunlarda biri. Ay sonunu sıkıntı getirdiğini söyleyen dos Santos, “İki küçük çocuğum olduğu için bebek bezi ve mama üzere masraflar çok oluyor. Markete gittiğimde daima indirimdeki eserlere bakıyorum. Bilhassa eti yalnızca indirimdeyken alıyorum. Meyve, zerzevat fiyatları da çok arttı” diyor.

Belçika’da her geçen gün daha da artan besin fiyatları, resmi istatistik ofisi Statbel’e nazaran bir evvelki ay yüzde 6,32 iken haziranda yüzde 8,44’e çıktı.

Mayıs ayında yıllık bazda son 40 yılın rekorunu kıran enflasyon haziranda yüzde 10 civarına yükseldi. Bu artıştaki ana etken güç fiyatları olsa da, perakende besin fiyatlarındaki enflasyon da hanelerin mutfak masraflarını artırdı.

Tüketici örgütleri, hükümete tedbir alma davetinde bulunurken yapısal mali problemlere dikkat çekiyor.

Enflasyonun direkt Ukrayna’daki savaşla ilgili olmadığını söyleyen Avrupa Tüketici Tertibi’nden Camillle Perin, “Bunu geçen yıldan beri hissediyoruz. Aslında Covid-19 sonrası düzelme ve gübre üzere tarım maliyetlerindeki artışla ilgili. Tabi yüksek güç maliyetleri de etkili” tabirlerini kullanıyor.

Enflasyonun tüketiciler üzerindeki tesiri Avrupa genelinde hissediliyor. Haziran ayında fiyatlarda en yüksek artış yüzde 22 ile Estonya’da görülürken akabinde yüzde 20,5 ile Litvanya geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.