Bilim adamlarına nazaran uzaylılar, kuantum fiziği ile irtibat kuruyor

Bilim insanlarının çalışmaları her geçen gün uzaylılar hakkında yeni gelişmeleri gündeme getiriyor.

Son araştırmalara nazaran uzaylıların kuantum fiziği aracılığıyla irtibat kurabileceği olası.

Uzaylılar kuantum fiziğiyle irtibat kuruyor olabilir

Bununla birlikte, kuantum bağlantısını Dünya’da bir gerçeklik haline getirmek için gayretler devam ediyor. Araştırmacılar, kuantum mekaniğinin, bilgi transferini doğal olarak olağan sistemlerden daha süratli ve daha inançlı hale getirecek muhakkak özellikler sağladığını söylüyor.

Physical Review D isimli bilimsel mecmuada yayımlanan yeni çalışmanın müelliflerine nazaran ise, kuantum ağları kurulmadan evvel üstesinden gelinmesi gereken en büyük pürüzlerden birini, onların çok kırılgan ve teşebbüse açık olmaları alıştırıyor. Son çalışmaya nazaran ise  bu çeşit ağlar parçalanmadan uzayda uçabiliyor ve uzaylı bağlantısını mümkün kılıyor.

Araştırmanın baş müellifi olan  Edinburgh Üniversitesi’nden teorik fizikçi Arjun Bererave meslektaşı Jaime Calderón-Figueroa, potansiyel uyumsuzluğu (kuantum durumunun parçalanması) denetim etmek için X-ışınlarının uzay boşluğu boyunca hareketi üzerine hesaplamalar yaptı.

Mesaj Samanyolu galaksisinden daha uzun yol kat edebilir

Araştırmacılar, kuantum parçacıkları olarak fotonların (ışık parçacıkları) kullanılmış olsaydı, en azından yüz binlerce ışık yılı boyunca hareket edebileceklerini ve tüm Samanyolu galaksisinden daha büyük bir uzaklık boyunca yol alabileceklerini belirledi.

Bilim beşerlerine nazaran bu durumun nedenini ise kısmen uzaydaki ortalama unsur yoğunluğunun Dünya’dakinden çok daha az olması olduğunu belirtti.

Dünya dışı ömür formlarını aramak için yeni yol

Çalışmanın muharrirleri, “Fotonların aracılık ettiği kuantum irtibatının, bilhassa elektron kütlesinin altındaki X-ışını bölgesindeki fotonlar için, yıldızlararası aralıklar boyunca kurulabilmesi akla yatkındır” diye yazdı.

Diğer taraftan, Berera uzaylı ömür formlarının birbirleriyle konuşmak yahut insanlarla  irtibata geçmek için kuantum ağlarını kullanıyor olmalarının bir teori olduğunu, lakin bilim beşerlerine dünya dışı hayatı araştırmak için yeni bir yol sunduğunu söyledi.

Berera, bir kuantum sinyali ile mümkün olan “önemli ölçüde bilgi aktarımının”, onu kozmostaki rastgele bir dünya dışı zeka için cazibeli hale getireceğini belirtti. Ancak, bunu çözmek için tam olarak işleyen bir kuantum bilgisayar gerekeceğini söyledi.

Berera, “Kuantum ağlarıyla iletilen bilgi ışık suratından daha süratli seyahat edemez, bu nedenle mesajların  gayelerine ulaşması birkaç yıl alabilir” diye konuştu.

“Klasik irtibatın yanı sıra kuantum bağlantısını de ekleyebiliriz”

Sonuç olarak çalışmanın muharrirleri “Bu bulgulara dayanarak, uzaylıların birbirleriyle sohbet etmelerinin yahut tahminen de kendilerini insanlara tanıtmaya çalışıyor olmalarının mümkün yollarına klasik bağlantının yanı sıra kuantum bağlantısını de ekleyebiliriz. Prensipte, astrofizik bir bedenden gelen bir kuantum sinyalini yahut hatta dünya dışı bir uygarlıktan gelen akıllı bir sinyali tespit etmek mümkün olmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.