Binance İşleme Açıldı! Neler Yaşandı? BTC Ne Oldu?

Dünyanın en büyük borsası Binance, geçtiğimiz saatlerde Spot işlemlerini askıya aldığını bildiren şok bir duyuruyu yaptı. Borsa yaklaşık iki saatlik kesintinin ardından işlemleri tekrar başlatıyor. Başta düşüş gösteren Bitcoin (BTC) tekrar ivme kazandı…

Binance işlemlerini tekrar başlattı

Lider borsa 24 Mart saat 14:38’de yaptığı duyuruya, tüm spot işlemlerin geçici olarak askıya alındığını bildirdi. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), para yatırma ve çekme işlemlerinin ‘standart işletim prosedürü’nün bir parçası olduğunu ve tüm fonların güvende olduğunu söyledi.

Yeni bir duyuruya göre Binance, Spot işlemleri saat 17:00’da tekrar başlattı. Resmi duyuruya göre: “Geçici sistem bakımı tamamlandı. Tüm işlemler 17.00’da tekrar devam edecektir. Artık emirler iptal edebilir, para yatırabilir, P2P’de işlem yapabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Para çekme işlemleri, spot işlemler başladıktan kısa bir süre sonra devam edecektir”.

Başta düşüş gösteren BTC, çözülen teknik sorunlar tekrar yükseliyor

Bitcoin, Cuma günü Binance haberi ilk çıktığında hafif bir satış gördü. Bazı borsalarda 28.000 dolardan 27.300 doların altına geriledi. Ethereum %2 düşerek 1.751 dolara kadar değer kaybetti.

Yeni duyuru eşliğinde BTC, başlangıçta kaybettiği 28.000 dolar desteğini 200 dolara kadar hızlı bir şekilde aştı. Benzer şekilde piyasa geneli de %2 civarında yükseliyor. Binance, yüksek fiyat dalgalanmaları yaşanabileceği konusunda kullanıcılarını uyarıyor…

Borsa resmi duyuruda, kullanıcılarını yaşanabilecek yüksek volatilite karşısında spot işlem yaparken dikkatli olmaya davet etti. Bu konuda, resmi duyuruda şu açıklama yapıldı:

Para çekme işlemleri, spot işlemler başladıktan kısa bir süre sonra devam edecektir. İzleyen stop emri, bir sonraki duyuruya kadar geçici olarak askıya alınacaktır. Vadeli işlem ve kaldıraç kullanıcılarının, oluşabilecek fiyat dalgalanmalarını azaltmak için, spot işlemlere başlamadan önce teminat bakiyelerini yeniden değerlendirmeleri önerilir.

Eski Binance çalışanı, kasıtlı yapıldığını iddia etti

Financial Times’in haberine göre, eski bir çalışan, Binance CEO’su CZ’nin askı alma kararı hakkında  ‘standart işletim prosedürü bir parçası’ olduğu açıklamalarını reddediyor. CZ, onaylanan askıya alma kararının ardından Twitter hesabından tüm sorulara cevap vermeye çalıştı. İlk tweet’inde, teknik sorunun kısa sürede çözüleceğini belirten şu açıklamaya yer verdi:

İlk analiz, eşleşen motorun takip eden bir durdurma emrinde (tuhaf bir hata) bir hatayla karşılaştığını gösteriyor. Problem çözülüyor. Tahmini 30-120 dakika sürebilir.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Binance’de risk ve uyumluluk alanında çalışan eski bir çalışan CZ’nin bu açıklamasını reddediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir