BioNTech ve Pfizer’den koronavirüs aşısının çocuklarda kullanımı için EMA’ya başvuru

Alman aşı üreticisi BioNTech ve ABD’li ortağı Pfizer’in geliştirdikleri yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 12 ila 15 yaş grubu çocuklarda kullanım izni için Avrupa İlaç Ajansına (EMA) başvurduğu bildirildi.

Alman aşı üreticisi BioNTech’ten yapılan açıklamada; 12-15 yaş grubu çocuklar için Avrupa İlaç Ajansına (EMA) müracaat edildiği, ajansın onay vermesi durumunda 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesinde aşının bu yaş grubunda uygulanmaya başlayabileceği ifade edildi.

Açıklamada; halihazırda ‘acil kullanım izni’ için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvurusunda bulunduğu hatırlatıldı.

Şirket, kısa süre önce ABD’de 12 ila 15 yaş grubundaki 2 bin 260 kişi üzerinde yaptığı klinik çalışmanın yüzde 100 etkinlik gösterdiğini duyurmuştu.

Açıklamada; yan etkilerin 16-25 yaş grubundakilere denk geleceği belirtildi.

EMA’nın onay vermesi halinde haziran ortasında 27 AB ülkesinde 12-15 yaş grubundaki çocuklara aşı yapılabilmesinin planlandığı aktarıldı.

EMA bilimsel değerlendirmeleri bekliyor

AB yetkilileri de BioNTech-Pfizer aşısının çocuklara da uygulanması için bilimsel değerlendirmelerin ve çalışmaların sonucunu beklediklerini aktardı.

AB ülkeleri için BioNTech-Pfizer aşısından 1,8 milyar doz daha satın almak üzere müzakereler yürüttüklerini hatırlatan AB Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer, bu sayede EMA’dan onay çıkması halinde çocukları da aşılamak için yeterli doza sahip olacaklarını söyledi.

Mamer, AB Komisyonunun birlik sınırları içindeki çocuk nüfusunu aşılamada hesaba katmadığına yönelik eleştirileri reddetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir