Borsa günün birinci yarısında geriledi

Günün birinci yarısında dalgalı seyreden BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 5,84 puan paha kaybederek 2.537,37’ye indi. Toplam süreç hacmi 15 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 1,31, holding endeksi yüzde 0,27 kıymet kaybetti. Kesim endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 2,50 ile spor, en çok kaybettiren ise bankacılık oldu.

Analistler, global hisse piyasalarında, makroekonomik bilgilerdeki yavaşlama işareti ve düşüş eğilimindeki emtia fiyatlarının merkez bankalarının sıkılaştırıcı siyasetlerdeki agresif duruşunu törpüleyeceği beklentisiyle müspet bir seyir izlendiğini, BIST 100 endeksinin ise negatif ayrıştığını söyledi.

Öğleden sonra ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi ve konut satışları datalarının takip edileceğini aktaran analistler, ABD ve Avrupa merkez bankası yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinin de yatırımcıların odağında bulunduğunu bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.530 ve 2.510 düzeylerinin takviye, 2.590 puanın direnç pozisyonunda olduğunu tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.