Bu Sandıklara Kim Sahip Çıktı? ‘6 Milyon Oy Sayılırken Muhalefetin Temsilcisi Yokmuş’

Gzeteci Murat Ağırel 14 Mayıs seçimlerindeki sandık güvenliği ve boş kalan sandıklar için çarpıcı açıklamalardan bulunarak şunları anlattı:

“Seçimlerin hemen akabinde hepimizin ortak sorusu sandık güvenilirliği ve iddia edilen durumların gerçek olup olmadığı ile ilgiliydi. O zamanlar böyle bir şey yok dendi. O zamanlar sandık görevlilerin hasta olması durumunda bile yerine geçebilecek yedek sandık görevlileri olduğu söylenmişti. Programlarımızda davet ettiğimiz konuklarımız bunların aksine sandıklarda eksikler olduğu söylendi. Ben de bunun üzerine giderek konu üzerinde çalışmalar yaptım. Siyasi partilerden cevap alamadım. CİMER’e sordum oradan da cevap alamadım. Sonrasında ben partileri arayıp rakamlar aldım. O tablolara göre 6 Milyon oy sayılırken muhalefetin temsilcisi yokmuş.

İşte bu durumu ortaya koyan tablolar….

200 bin sandıktan CHP’NİN bildirdiği sandık görevlisi sayısı ve boş kalan sandıklar…

200 bin sandıktan İYİ Parti’nin bildirdiği sandık görevlisi sayısı ve boş kalan sandıklar…

200 bin sandıktan MHP’nin bildirdiği sandık görevlisi sayısı;

Bu resmi rakamlara göre boş kalan sandıklardaki seçmen sayısına göre kayıp büyük olabiliyor. Ortalama her sandığımızda 300 400 kişilik seçmen oluyor. Burada boş kalan sandıklara baktığımızda CHP’nin 7 milyon kişilik seçmenine tekabül eder. Erdoğan 2 buçuk milyonla seçimi kazandı. Buradaki asıl sorun bu sandıkların AKP blok oy çıkan mezra yerlerde olması. Kılıçdaroğlu ‘köy ve mezralarda biz hakim olamadık’ demişti. Bu doğruymuş. 6 Milyon oy sayılırken muhalefetin temsilcisi yokmuş.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir