Dermatologlar Bedeninizdeki Kırmızı Benler İçin Altın Kıymetinde Bilgiler Veriyorlar

Kadın erkek ayırt etmeden birden fazla kişinin bedeninin farklı yerlerinde kırmızı benler bulunabiliyor. Kırmızı benlere anjiyom denir.

ANJİYOMLAR NELERDİR?

Bunlar parlak kırmızı doğum lekelerine benziyor, fakat aslında kan damarlarının büyümeleri. Kimse buna neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyor, lakin genetik üzere görünüyor. Annenizde yahut babanızda biraz varsa, gelecek yıllarda cildinizde ortaya çıkma ihtimaliniz yüksek. Kırmızı noktalar tehlikeli değildir ve bu nedenle çıkarılması için tıbbi bir neden yoktur. Bununla birlikte, bir dermatolog tarafından anjiyomların incelenmesi makul olur formunda açıklıyor. Ayrıyeten dermatologlar “Biz ekseriyetle melanomu koyu, siyah bir doğum lekesi olarak düşünürüz, fakat anjiyomlar yahut Merkel hücreli karsinomlar üzere görünen diğer cilt kanseri tipleri de vardır. küçük kırmızı noktalar,” diyorlar.DERMATOLOGLAR VE HOŞLUK UZMANLARI

Anjiyomu çıkarmak isteseniz de istemeseniz de dermatoloğunuz bu noktayı ve bedendeki başka noktaları kanser belirtileri açısından denetim edebilir. Dermatologlar bu nedenle tıbbi eğitim almamış bir hoşluk uzmanından fazla bir dermatoloğu ziyaret etmenin kıymetli olduğunu söylüyor. Hoşluk uzmanı lekeleri çıkarabilir, fakat rastgele bir malignite testi yapamaz.

ONLARI KENDİNİZ YOK EDEBİLİR MİSİNİZ?

Cildinizdeki anjiyomun zararsız olduğunu ve kanser olmadığını öğrendikten sonra, kırmızı doğum lekesini meskende çıkarmak cazip gelebilir. Bu makus bir fikir zira DIY yolu iz bırakabilir. Anjiyomlar kan damarlarından oluşur, bu nedenle bazen olağan görünen bir yama kanamayı durdurmayabilir. Dermatologlar “Bazı durumlarda, insanların kanamayı durdurmak için acil servise gitmesi gerekecek” dedi. “Bu, bir uzman tarafından tedavi edilmekten çok daha değerli olabilir.” dediler.BİR DERMATOLOG TARAFINDAN TEDAVİ EDİLMELİ

Küçük anjiyomlar için bir dermatolog, hyfrecator ismi verilen bir aygıt kullanabilir. Dermatologlar “Aslında çok ince uçlu bir iğne ve kan damarlarını kapatmak için biraz ısı ve elektrik sağlıyor” diye açıklıyor. Evvel cilde anestezik bir krem ​​sürülecektir, fakat tedavi sonrasında tekrar de biraz acıtabilir.

LAZER TEDAVİSİ

Daha geniş alanlar için spesifik kan damarlarına yönelik lazer tedavisi uygulamak mümkündür. Dermatologlar “Lazer tedavisiyle onların karardığını ve sonra büzüşüp küçüldüklerini görebilirsiniz” diyor. Ve bu seçeneğin iğneden daha az acı verici olduğunu söylüyor. Lazerin her deliği, bir lastik bandın sokması üzere bir his verir. Lazer tedavileri değerli olabilir, bu nedenle bir dermatologdan anjiyomu bir neşterle kazımasını da isteyebilirsiniz.

DONDURMAKTA İŞE YARAR

Tüm bu lazerleme ve planlama sizin işiniz değilse, lekeyi kriyoterapi ile dondurmayı düşünün. Anjiyoları dondurmak için kullanılan ekipmanın daha az hakikat olduğunu unutmayın. Ciltte koyu yahut açık bir nokta bırakma talihi vardır. Dermatologlar bunu yalnızca beyaz noktanın daha az fark edildiği çok açık ciltli hastalar için önermektedir. Ve bu tedaviler vakit ayırmaya değmiyorsa endişelenmeyin. Ayrıyeten dermatologlar “İnsanlara bu kırmızı benlerin güzel huylu olduğuna ve yalnızca onları açarsanız tedavi edilmesi gerektiğine dair teminat vermek istiyorum” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.