Dikkat! Çocuk fotoğraflarında kırmızı çıkan göz bebeği rengi sıhhat sorunu habercisi

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yenal Erten, Retinoblastomun daha çok çocuklarda görülen makûs huylu bir tümör çeşidi olduğunu bildirdi.

Retinoblastomu kalıtsal olarak görülmekle birlikte ailede bir hikayesi olmayan bireylerde de görülebildiğini lisana getiren Erten, “Berbat huylu tümör olduğu için erken teşhis ve tedavi çok kıymetlidir. Tedavi edilmezse körlük ve mevte kadar gidebilen sonuçları olabilir. Erken teşhis için kesinlikle çocukların birinci 6 ay içinde bebeklerin muayene edilmesini istiyoruz. Bilhassa fotoğraf çekerken, olağan şartlarda göz bebeğinin içinin kırmızı görünmesi gerekir. Retinoblastom ilerlediyse kırmızı yerine beyaz görünebiliyor. Bu da bizim için ihtar niteliğinde bir bulgudur” diye konuştu.

“NADİR GÖRÜLEN HASTALIK”

Fotoğrafta gözüne flaş ışığı gelen çocuğun bir gözbebeğinin beyaz, oburunun kırmızı olduğunu gören ailelerin kendilerine başvurabildiğini lisana getiren Erten, “Bu da Retinoblastomla ilgili bizim için uyarıcı bir bulgudur. Retinoblastom çok ender görülen bir hastalık. Berbat huylu olması nedeniyle erken teşhisle tedavi edilebilen bir rahatsızlık” dedi.

“2 YAŞA KADAR DENETİMİN ÖNEMİ”

Bu hastalığın genelde birinci 2 yaş ortasında görüldüğünün altını çizen Yenal Erten, “Kalıtsal özelliği de olabilir. Görülen hastaların yüzde 40’ının ailesinde de bir Retinoblastom hikayesi olur. Yüzde 60’ında aile hikayesi yoktur. Burada en değerli nokta birinci 6 ay birinci, 2 yaşa kadar da ikinci denetime mutlak getirilmelidir” tabirlerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.