Filistin direnişinin önemli isimlerinden Ahmed Cibril, hayatını kaybetti

Filistin direnişinin önemli isimlerinden Ahmed Cibril, hayatını kaybetti

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC)-Genel Komutanlık Genel Sekreteri ve kurucusu Ahmed Cibril, 83 yaşında Suriye’nin başkenti Şam’da hayatını kaybetti.

FHKC-GK’den yapılan açıklamada, Cibril’in 7 Temmuz Çarşamba günü Şam’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Cibril’in ölümünün ardından açıklama yapan Filistin Direniş Komiteleri, “Halkımız büyük ulusal komutan Ahmed Cibril’in düşmana ve vekillerine karşı direnişini unutmayacak” dedi.

Cibril’in cenazesinin Cuma günü Yermuk’taki Şehitler Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi.

AHMED CİBRİL KİMDİR?

1938 yılında Filistin’de doğan Cibril, ailesinin göçüyle birlikte Suriye’ye geldi ve bu ülkede yetişti; 1967’de George Habaş ile birlikte FHKC’n,n kuruluşunda aktif rol üstlendi.

Cibril bir yıl sonra ise FHKC’den ayrılarak FHKC-GK’yi kurdu ve işgalci İsrail güçlerine yönelik önemli eylemlerde bulundu. Bunlardan en bilineni, 25 Kasım 1987’de Lübnan’ın güneyi ve İsrail’in merkezinde gerçekleştirilen ‘Planörlerin Gecesi’ adlı saldırı oldu.

FHKC-GK, 2011’de Batılı ülkelerin kışkırtmalarıyla başlayan Suriye iç savaşında ise cihatçılara karşı Suriye ordusuyla birlikte mücadele etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.