Fırtına Deresi’ne 50 bin kırmızı benekli alabalık yavrusu bırakıldı

Doğa Müdafaa ve Ulusal Parklar 12. Bölge Müdürü Cüneyt Aloğlu, Çamlıhemşin ilçesinin Fırtına Vadisi’nde düzenlenen alabalık salım programında gazetecilere, bozulan alabalık habitatının rehabilitasyonu için Türkiye genelinde çalışmanın 2005 yılında başladığını söyledi.

Rize’de ise birinci sefer 2013 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleştirildiğini belirten Aloğlu, doğal alabalık çeşitlerinin üretimi ve iç su kaynaklarında tahrip olan alabalık popülasyonunun optimum seviyeye ulaştırılması için çalışmaların aralıksız devam ettiğini aktardı.

Aloğlu, 12. Bölge Müdürlüğü bünyesindeki Rize, Artvin, Trabzon, Giresun ve Gümüşhane’de alabalık salımı yapıldığını kaydetti.

Bölge genelinde 2022 yılında 2 milyon 100 bin alabalık yavrusu üretildiğini belirten Aloğlu, “Alabalık yavruları anaçların alındığı orman içi sulara bırakılmaya başlanmıştır. Rize’de ise bugüne kadar 5 milyon 146 bin yavru alabalık salımı gerçekleşmiştir. Bugün 50 bin yavru salımı gerçekleştirdik. 2022 yılı içerisinde toplamda 980 bin yavru salımı tamamlanacak.” dedi.

“Doğal ömür alanları ile ilgili hassasiyetimiz var”

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Lider Yardımcısı Muhammed Avcı, Fırtına Vadisi’nin dünyada muhafaza altına alınan 200 ekolojik bölgeden biri olduğunu söyledi.

Bölgenin çok değerli olduğunu vurgulayan Avcı, anaçların alınıp çoğaltılarak çeşitlerin korunmaya çalışıldığını kaydetti.

Avcı, bütün doğayı müdafaaya çalıştıklarını lisana getirerek şöyle konuştu:

“Yeşili, tabiatı, bütün canlıları ile birlikte zenginliğini kaybetmemesini istiyoruz. Etraf hassasiyetimiz var. Doğal hayat alanları ile ilgili hassasiyetimiz var. Buranın dokusunu, coğrafyasını, mimarisini bozmadan, doğal ömrünü bozmadan bizden sonraki kuşaklara nitelikli halde aktarmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Programa, Çamlıhemşin Belediye Lideri Osman Haşimoğlu ve öbür ilgililer de katıldı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.