Fransız siyaset bilimci Saint-Prot: ‘(Tahıl anlaşması) Her şeyiyle Türkiye sayesinde’

Saint-Prot, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında “Tahıl ve Yiyecek Hususlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi”nin imzalanması ve milyonlarca ton tahılın Ukrayna’dan çıkarılmasına ait değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna ve Rusya ortasında 22 Temmuz’da İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda tahıllarla ilgili imzalanan mutabakat her şeyiyle Türkiye sayesinde sözünü kullanan Saint-Prot, ABD’nin de müzakerelerde somut bir sonuç alınmasında Türkiye’nin kararlılığını takdir ettiğini hatırlattı.

Saint-Prot, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu noktaya gelmenin kolay olmadığını bildirdi fakat çatışmanın başlamasından 5 ay sonra bu muahedenin imzalanmasının savaşın sona ermesi umutlarını güçlendireceği temennisini paylaştı” dedi.

Anlaşmanın sıkıntı kısmının tamamlanmış göründüğüne dikkati çeken Saint-Prot, Türkiye’nin bu bahiste belirli bir noktada garantör olacağını vurguladı.

Saint-Prot, tahıllara ait muahededen Ukrayna’nın yanı sıra Rusya’nın da yararlı çıktığına işaret ederek, Moskova’nın bu sayede tarım eserlerinin ihracatında Batı yaptırımlarının uygulanmayacağı garantisini aldığını kaydetti.

FRANSA’YA “KIT VİZYON” ELEŞTİRİSİ

Saint-Prot, Türkiye’nin “tarafsız” tavır sergileyerek arabuluculuk rolünü oynanabileceğini gösterdiğini belirterek, “Bu rolü barış için üstlendi” dedi.

Taraf tutanların tavrını değiştirmesini sağlayan bu şekil arabuluculuğun teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Saint-Prot, bir tarafı körü körüne destekleyenlerin arabulucu olmasının imkansızlığının altını çizdi.

Saint-Prot, “Ukrayna için Batılılarda bu türlü bir durum vardı. Türkiye’nin arabulucu olması çok düzgün oldu” yorumunda bulundu.

Fransız siyaset bilimci Saint-Prot, BM’de, Genel Sekreter Antonio Guterres’in çok saygıdeğer biri olduğunun lakin gücü olmadığının konuşulduğunu anlattı.

“Dünyanın efendileri olduğunu düşünen fakat nihayetinde çok güçlü Amerikan ajanslarının müstahdemleri olanların Türkiye örneğinden ders almaları gerekiyor” diyen Saint-Prot, Paris’in de Alman çıkarlarını ya da Amerikan müşavere şirketlerini takip eden “bodur ve hayal gücü kıt” bir vizyonla değil fakat Fransa ülküsüne sadık kalarak ve General Charles de Gaulle‘dan ilham alarak barışa hizmet edebileceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.