Gürcistan’ın ayrılıkçı Güney Osetya bölgesi Rusya Federasyonu’na katılmak için referandum kararı aldı

Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden Güney Osetya, Rusya’ya katılmak için 17 Temmuz’da referandum düzenleyeceğini açıkladı.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’ın haberine nazaran Güney Osetya başkanı Anatoli Bibilov, referandum yapılmasını öngören kararnameyi imzaladı. Güney Osetya Seçim Komitesi da referandum için hazırlıkların başladığını duyurdu.

Sözcü’de yer alan habere nazaran, son seçimi kaybeden Bibilov’dan koltuğu 21 Mayıs’ta devralacak olan Alan Gagloyev, daha evvel TASS’a yaptığı açıklamada Rusya’dan onay alır almaz referanduma gideceklerini söylemişti.

RUSYA, GÜRCİSTAN’LA DA SAVAŞMIŞTI

Rusya ile Gürcistan 2008’de Güney Osetya’da savaşmış, bu süreçte Rusya’nın desteklediği Abhazya ve Güney Osetya bölgeleri Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlıklarını ilan etmişti. Rusya, bu iki bölgenin bağımsızlığını tanırken Gürcistan, Rusya ile diplomatik alakalarını kesmişti.

Ukrayna’daki Rus işgali sürerken Güney Osetya’da düzenlenecek referandum, bölgede yeni bir krizin fitilini ateşleyebilir. Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, daha evvel referandum açıklamasının kabul edilemez olduğunu söz etmişti. ABD ve Avrupa Birliği de, Rusya’nın Güney Osetya’daki varlığının Gürcistan’ın egemenliğine ters olduğunu belirtiyor.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, şubatta Ukrayna’nın doğusundaki Moskova dayanaklı Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin tek taraflı bağımsızlığını tanıyarak ülkeye askeri operasyon başlatmıştı. Rusya, 2014’te de Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı Rusya’ya iştiraki onaylayan referandum sonrasında ilhak etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.