Halk ozanı Şahsenem Bacı için cenaze merasimi

Bir müddettir tedavi gördüğü hastanede nefes darlığına bağlı kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden ve asıl ismi Şahsenem Akkaş olan halk ozanı Şahsenem Bacı için merasim düzenlendi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, İstanbul’daki Karacaahmet Sultan Dergahı’nda düzenlenen merasime Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, sanatkarın oğulları Yavuz ve Oğuz Bingöl ile oyuncu Oktay Kaynarca, Kubat ve Mahsun Kırmızıgül’ün yanı sıra dostları ve sevenleri katıldı.

Törenin akabinde basın mensuplarına açıklama yapan Yavuz Bingöl, “Anne öldükten sonra evlat büyürmüş” kelamını hatırlatarak, Şahsenem Bacı’nın 1970’li yıllarda halkın acısını, sevincini paylaşan haksızlıklara karşı duran birisi olduğunu lisana getirdi.

Bingöl, annesinin 1000’in üzerinde şiiri, 170’e yakın söylediği türküsü olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Annem büyük ozandı. Ozanlar kelam kültürü çok değerlidir. Her ozan virtüöz üzere çok düzgün çalamayabilir fakat kelam ustasıdır hepsi. Annem de kelam ustasıydı. Bana da çok büyük emeği vardı ve ben asker olmak isterken 7 yaşında elime sazı tutuşturdu. O saza temasımla müzik hayatım başladı. Sonra konservatuvara girmeme neden oldu. Benim var olmamda bütün altyapımda, kültürümde, annemin büyük emeği var. Benim için sıkıntı bir gündü. Anne acısı öbür arkadaşlar.”

Oğuz Bingöl ise cenaze merasimine katılan herkese teşekkür ederek, annesinin bütün ömrünü çabayla geçirmiş bir bayan olduğunu söz etti.

Bacı’nın cenazesi, yarın Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy Mahallesi’nde düzenlenecek merasimin akabinde Küçükköy mezarlığında toprağa verilecek.

Yavuz Bingöl, cenazeyi Balıkesir’e götürecek aracın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden geldiğini belirterek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) eleştirdi.

Bingöl, “Bırakın siyasi nezaketi, insani nezaketi daha çok beklerdik. İnsan arar, bir başsağlığı diler. Bakın araç bile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden geliyor. Yani dikkatinizi çekerim. O açıdan çok üzüldük biz sahiden. Aramalarını beklerdik. Aramayan arkadaşlara da yazıklar olsun” dedi.

İBB’den Gazete Duvar’a yapılan açıklamada kent dışına cenaze nakli için ailenin talepte bulunması gerektiği ve kendilerine talep gelmediği belirtildi.

Açıklamada, “Şehir dışına cenaze nakli için ailenin talepte bulunması gerekiyor. Bulunmamışsa otomatikman bu yapılmaz” denildi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.