Hamilelikte yüz ve el şişmesi neden olur? Şişlikler nasıl geçer? Hamilelikte şişliklere karşı tabip teklifleri

Ödem yahut şişlik, beden dokularında sıvı birikmesi ile karakterize olan akut tıbbi bir olaydır. Gebe bayanların birçoğunda bu durum görülmektedir. Gebe bayanların bedenleri olağandan daha fazla su tutmaktadır. Bu durumda da genel olarak eller, ayak bilekleri, bacaklar, yüz ve ayaklarda ödem meydana gelir. Bu durumun karşısına geçebilmek için birtakım teklifler vardır. İşte tabiplerin şişlik ve ödeme karşı teklifleri…

Tuz tüketimini azaltmak

Tuz, bedende suyun tutulmasına neden olabilecek bir yiyecektir. Münasebetiyle fazla tuz tüketimi eklem şişliklerine yol açabilir. Bilhassa de abur cuburlarda tuz oranı hayli fazladır. Hasebiyle hamilelik boyunca işlenmiş besinlerden uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Bol bol su tüketmek

Kadınların gebelik sürecinde günde asgarî 8 ila 10 bardak su içmesi gerekmektedir. Ödem atmak için su tüketimi birinci yoldur.

Bacaklarınızı ve ayaklarınızı dinlendirin

Hamile bayanların günlük olarak ayaklarını ve bacaklarını dinlendirmeleri gerekmektedir. Ayakların masaya ya da rastgele yüksek bir yere dayanıp bel düzeyinin üzerinde tutulması gerekir. Bu sayede kan akışı hızlanacak ve ödem oluşumu engellenecektir.

Sıcaktan uzak durun

Hamilelik devrinde sıcak yerlerde yaşıyorsanız gündüz vakitleri dışarı çıkmamak gerçek olacaktır. Şayet imkan varsa serin bir havız keyfi yapılması tavsiye edilir. Havuz yoksa da serin bir duş almak da şişliklere ve ödeme düzgün gelecektir.

Soğuk kompres uygulaması yapın

Ödem azaltmak için ve ödemden kaynaklanan ağrıları hafifletmek için ellere, bacaklara, ayak bileklerine 10’ar dakika soğuk kompres uygulayın.

Hafif idmanlar yapın

Hamile bayanların uzun mühlet boyunca hareketsiz oturmamaları tavsiye edilmektedir. Daima oturmak, çok az hareket etmek ellerde, bacaklarda, yüz kısmında şişliklere ve ağrılara neden olabilir. Hafif tempolu yürüyüş yapmak en uygun antrenmanlardan biridir. Bunun yanı sıra idmanlar kan deveranını artırarak kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Rahat kıyafetler giyin

Kadınların hamilelik devrinde dar kıyafetler giymeleri önerilmemektedir. Bunların yerine rahat, salaş kıyafetler giymek, rahat ayakkabılar tercih etmek, yüksek topuklardan uzak durmak daha doğrudur.

Sağlıklı beslenin

Beslenme programınızın meyve ve zerzevat yüklü olması, potasyumu varlıklı olan besinlerin tüketilmesi ödem belirtilerini azaltır.

Takı takmamayı tercih edin

Gebelik devrinde yüzük, kol saati, bilezik üzere takılardan uzak durmak sizin için daha yeterli olacaktır. Zira bu takılar şişlik oranını artırabilir ve daha fazla ağrı çekmenize yol açabilir.

Doğru beslenin

Hamilelik boyunca sodyum ölçüsü yüksek olan yiyeceklerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra ödemi azaltacak potasyum içerikli besinleri tercih etmek daha gerçek olacaktır. Bu besinler ortasında muz, kurutulmuş meyve ve kuruyemişler bulunur. Ayrıyeten kafein de ödeme yol açabileceğinden, kafeinli besinlerden uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.