İmamoğlu davasında karar çıkmadı, hukukçular Cumhuriyet’e konuştu: ‘Hakim Bilal Erdoğan bile olsa…’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun, 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesinin akabinde yaptığı basın açıklamasında YSK lider ve üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle “konsey halinde çalışan kamu görevlilerine karşı misyonlarından ötürü alenen zincirleme halde hakaret” kabahatinden 4 yıl 1 aya kadar mahpus ile cezalandırılması istemiyle yargılandığı dava görüldü. Mahkeme, davayı 21 Eylül’e erteledi. Süreci ve davayı hukukçular Cumhuriyet’e kıymetlendirdi.

AVUKAT CELAL ÜLGEN: ‘BİLAL ERDOĞAN DA OLSA…’

“Adliye’de yaşananlar aslında erteleme kararı hakkında da ipuçları veriyor. Evvel Adliye’nin önünü miting alanına çeviren yurttaşlar vardı. Bu beşerler haksızlığa karşı çıkmak için geldiler. Sonra duruşma salonundaki engellemelerden kaynaklı yurttaşların reaksiyonu önemli bir havayı açığa çıkardı. Mahkeme heyeti kelam konusu kalabalıkla ilgili yoğunlukla ilgili ‘böyle devam ederse devam edemeyeceğini’ söyledi. Açıklanan erteleme kararının bu atmosferle irtibatlı olduğunu düşünüyorum. Öte yandan Bu dava bir yol ayrımına işaret ediyor. Hakim Bilal Erdoğan olsa, beraat kararı vermesi lazım. Zira suçlamanın destekleri çok zayıf. Türkiye bu davadan çıkacak karara nazaran ya laik toplumsal bir devlet olma yolunda tüm eksikliklerine karşın ısrar edecek ya da totaliter bir devlet olma ismine çok önemli bir adım atmış olacak.”

AVUKAT RUŞEN GÜLTEKİN: ‘HUKUH TARİHİNE KARA LEKE’

“Ekrem İmamoğlu YSK üyelerine hakaret ettiği savıyla yargılanıyor. Ekrem İmamoğlu’nun siyaseten ettiği cümlelerin çok daha ağırlarını iktidara yakın diğer politikler de yapıyor. Fakat hiçbir halde haklarında yargılama olmuyor. Ülkede adalet sakatlandı. Bu yargılamaların siyasi yargılamalar olduğu algısı çok yüksek. Yargı kan ağlıyor. Hukuk kan ağlıyor. Adalet kan ağlıyor. Ülkem için üzülüyorum. İstanbul üzere dünyanın en büyük kentlerinden birinin belediye lideri yargılanıyor. O küçücük salonda yapmaya çalışıyorlar. Meğer Anadolu Adliyesi’nin alt katında stadyum büyüklüğünde salonlar var. Madem yargılamalar aleni, madem çekinmiyorsunuz. Oraya herkes gelsin ve adaletin nasıl tecellli ettiğini görsün. Niçin buna müsaade vermiyorsunuz? İnsanları üst üste koridorda perişan ediyorsunuz? Bunların hepsi ibretlik işler. Hukuk tarihi açısından bir kara leke bugün.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.