İstanbul tehlikede

İstanbul tehlikede

Posted by

Kanal İstanbul Projesi’nin yeni imar planlarında 2015 yılında hazırlanan bir yazıya yer verildi. Yazıda Sazlıdere Barajı’nın ‘devre dışı’ kalabileceği belirtildi.

İstanbul tehlikede

İsmail Arı

Bilim insanlarının “İstanbul’un felaketi olur” dediği Kanal İstanbul Projesi ile ilgili tartışmalar sürüyor. Projenin yeni imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, projenin birinci etabı için hazırlanan imar planlarını birkaç gün önce askıya çıkardı. Askıya çıkarılan planlarda, İstanbul’un içme suyu ihtiyacını karşılayan en önemli barajlarından olan Sazlıdere Barajı’nın Kanal İstanbul Projesi nedeniyle ‘devre dışı’ kalabileceği belirtildi.

Askıya çıkarılan planda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) 4 Haziran 2015 tarihli yazısına yer verildi. Belediyenin AKP yönetiminde olduğu yıllarda İSKİ’nin hazırladığı yazıya ilişkin, Sazlıdere Barajı’nın devre dışı kalması durumunda iki yeni barajın yapılacağı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: “Kanal İstanbul güzergahının Sazlıdere Barajı üzerinden geçmesi ile devre dışı kalması halinde İstanbul Avrupa Yakası su kaynakları potansiyelinin muhafaza edilebilmesi için Sazlıdere Barajı’nın yerine Balaban Barajının (Kırklareli) ve Demirköy Barajının (Kırklareli) içme suyu amaçlı planlandığı belirtilmektedir.”

Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Göksal Çidem, konuyla ilgili BirGün’e değerlendirmelerde bulundu. “Yapılması planlanan Balaban ve Demirköy Barajı Projeleri hayata geçirilmeden Sazlıdere Barajı yok edilirse İstanbul susuz kalabilir” diyen Çidem, şöyle konuştu: “Biz Kırklareli’de baraj yapılmasına da karşıyız. Burada daha önce de deniz akan dereler barajlar için kesildi ve balık popülasyonunda büyük kayıp yaşandı. Yapılması planlanan yeni barajlar için de yine dereler kesilip barajlara akıtılırsa popülasyonu büyük zarar görecektir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir