İtalya’da kuraklık: Milano’da süs havuzları kapatıldı, piskopos yağmur duasına çıktı

Getty Images

İtalya’da mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar ve düşük yağış oranları nedeniyle yaşanan kuraklık krizi alarma neden oluyor. Ülkenin en büyük ikinci kenti Milano’da belediye süs havuzlarının kapatılması, klimaların 26 derecenin altında çalıştırılmaması üzere önlemlere başvurdu.

İtalya genelinde Mayıs ayında sıcaklıklar 1991-2020 ortalamasının 1.83 derece üzerinde seyretti. Haziran ayı içinde de birçok kentte çok sıcaklıklar yüzünden en yüksek ikaz düzeyi olan “kırmızı” alarm verildi.

Yağış oranları ise Ocak-Mayıs ortasında, 1800’lerden bu yana en düşük yağış rekorunun kırıldığı 2017 yılının bile altında kaldı.

Ülkenin en uzun ırmağı Po’da su düzeyi son 70 yılın en düşük düzeyine geriledi. Tarım üretimi açısından kritik olan Po havzası bölgesindeki onlarca belediyede su kullanımına kısıtlamalar getirildi.

Son olarak dün Milano Belediye Lideri Giuseppe Sala bir dizi kuraklık önlemi aldıklarını açıkladı.

Kentte süs havuzlarının suyunun kesilmesi, çimenler ve yeşil alanları sulayan fıskiyelerin kapatılması üzere tedbirlere başvuruldu.

Ayrıca belediye vatandaşlardan konut ve işyerlerinde klimaları 26 derecenin altında çalıştırmamalarını istedi; mağazalara güç kaybını önlemek gayesiyle kapılarını kapalı tutmaları talimatı verildi.

Milano’nun içinde yer aldığı Lombardia bölgesi de 30 Eylül’e kadar su kullanımı konusunda acil durum ilan etti.

Yağmur duası

Milano’da Katolik Kilisesi’nin en yüksek temsilcisi olan Başpiskopos Mario Delpini dün yağmur duasına çıktı. Delpini, kuraklık sıkıntısının ağır olduğu bölgelerdeki 3 kiliseye “hac ziyareti” yaparak cemaatle birlikte dua etti.

Başpiskopos ayrıyeten insanın tabiatla bağ biçiminin ve hayat tarzının tesirlerine dikkat çekti ve “doğal kaynakların israfı ve sömürülmesinden kaçınılması” bildirisi verdi.

Öte yandan İtalya genelinde kuraklık alarmının kısa müddette hafiflemesi beklenmiyor. Tarım, Besin ve Orman Siyasetleri Bakanı Stefano Patuanelli, “Gelecek haftalarda ülkenin neredeyse tamamının kırmızı alarm bölgesi haline gelmesini bekliyoruz.

Nehir ve göllerde su düzeyinin düştüğü, su kaynaklarının yetersiz kaldığı bölgeler gitgide genişliyor” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.