Kulak çınlaması mı yaşıyorsunuz? İşte kulak çınlamasının en yaygın 5 nedeni ve yardımcı olabilecek şeyler

Kulağa nasıl gelirse gelsin, kulak çınlaması etrafınızdaki şeyleri gerçek bir biçimde duymakta zorluk çekmenize neden olabilir ve sizi mutlaka çıldırtabilir. Ne yazık ki, kronik kulak çınlaması tedavi edilemez, lakin kimi kulak çınlaması tipleri azaltılabilir yahut hatta düzeltilebilir. Hepsi nasıl çalışıyor? Açıklayacağız.

KULAK ÇINLAMASI NEDİR?

Tinnitus, kulaklarınızdaki çınlamanın resmi ismidir. Kulaklarınızda kaybolmayan bir çınlama, çok rahatsız edici bir uğultu yahut yalnızca daima bir gürültü. Tinnitus çok yaygındır fakat farklı şiddet düzeylerinde gelir ve farklı nedenleri olabilir. Zil yavaş yavaş gelişebilir, lakin birdenbire başlayabilir. Aşağıda, en yaygın beş nedeni ve kulak çınlamanızı hafifletmek yahut uygunlaştırmak için yapabileceğiniz şeyleri açıklayacağız.1. KONSERLER VE ÖBÜR YÜKSEK SESLER

Yüksek seslere tertipli yahut uzun mühlet maruz kalmak ekseriyetle kulak çınlamasının nedenidir. Kulaklarınızda süreksiz çınlamanın en yeterli bilinen versiyonu, gece kulübüne gittikten yahut bir konsere gittikten sonra duyduğunuz çınlamadır. Lakin işinizde yüksek sesler de hatalı olabilir. Uzun mühlet 80 desibelin üzerindeki gürültüleri dinlerseniz işitme kaybınız olabilir. Örnekler: alarmlar, kapı zilleri 80 desibel gürültü üretir. Kulak gözetici kullanarak yüksek seslerin neden olduğu kulak çınlamasını önleyebilirsiniz. Yüksek ses kelam konusu olduğunda her vakit dikkatli olun zira bu çeşit kulak çınlaması kalıcı olabilir!

2. HASTALIK

Vücudunuzla ilgili bir sorun olduğunda, bazen bunu kulaklarınızdan da fark edebilirsiniz zira kulaklar çınlamaya başlar. Örneğin, başınız ağrıyorsa kulaklarınız da çınlamaya başlayabilir. Bunun olmasını önlemek için gereğince uyumak değerlidir. Yetersiz ölçüde uyku, kulak çınlaması ile migrene neden olabilir. Bunun yanında sistemli olarak dinlenmeniz de gerekir. Gerilimi bu formda önlemiş olacaksınız, bu da mümkün baş ağrılarını da önleyecektir. Baş ağrısı dışında soğuk algınlığı da beraberinde kulak çınlamasını getirebilir. Burun çekme östaki borusunun tıkanmasına neden olabilir ve bu da basınç ve süreksiz işitme kaybına neden olur.3. YÜKSEK TANSİYON

Yüksek tansiyonunuz olduğunda, kulak çınlaması alma riskiniz daha yüksektir. Zil hem düşük hem de yüksek nota olabilir. Bundan kurtulmak için tansiyonunuzu düşürmeniz gerekir. Bunu daha az şeker ve tuz yiyerek sağlayabilirsiniz; bu iki bileşen nitekim kan basıncınızın yükselmesine neden olabilir. Daha az kafein içmek de kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilir.

4. KULAK KİRİ

Kulak kiri kulağa hayli iğrenç gelebilir, lakin herkesin kulağında bulunması gereken temel bir unsurdur. Lakin kulak kiri çok fazla olduğunda tıkanıklığa neden olabilir. Önemli bir tıkanıklık kulaklarınızın çınlamasına neden olabilir. Bu sorunun bir pamuklu çubukla kolaylıkla çözülebileceğini düşünebilirsiniz. Ancak, pamuklu çubuk sorunu daha da kötüleştirebilir! Çok ölçüde kulak kiri ile çaba etmek için hekiminize gidip kulaklarınızı temizletebilirsiniz. Bu bazen kulak çınlamasından kurtulmanın en süratli yolu olabilir.

5. KRONİK

Kulak çınlamanızdan kurtulamıyor üzere misiniz? O vakit beyniniz bir noktada biraz kusur yapmış olabilir ve kulaklarınızda açıklanamayan bir çınlamaya neden olmuş olabilir. Ne yazık ki, kronik kulak çınlaması tedavi edilemez, lakin araştırmalar akupunkturun semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kelam konusu çalışma, test edilen bireylerin yüzde 93’ünün bir güzelleşme fark ettiğini gösterdi. Yani, mutlaka denemeye değer!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.