Kuzey Kore önderi, Covid-19’u ‘büyük kargaşa’ olarak ilan etti

Kuzey Kore önderi Kim Jong-Un, bugün bir açıklama yaparak, Covid-19’un yayılmasının ülkesini “büyük kargaşaya” sürüklediğini söyledi. Devlet haber ajansı KCNA’nın aktardığına nazaran iktidardaki Emekçi Partisi’nin toplantısında konuşan Kim, “Kötü huylu salgının yayılması, kuruluşundan bu yana ülkemizin üzerine düşen büyük bir kargaşa” dedi. Lakin ülkesinin salgını denetim altına alacağını söyleyen Kim, olayların görüldüğü şahısların çabucak izole edildiğini ve bu nedenle bölgeler ortası bulaşma riskinin çok düşük olduğunu belirtti.

27 KİŞİ ‘ATEŞLİ HASTALIK’ NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ

Toplantıda, 280 binden fazla kişinin “ateşli hastalık” tedavisi gördüğü ve bunlardan 27’sinin öldüğü belirtildi.

Covid-19 salgının başlangıcından bu yana ülkede hastalığın bulunmadığını tez eden Kuzey Kore’de, dün virüs kaynaklı birinci vefatlar açıklandı ve 6 kişinin vefat ettiği belirtildi. Ülkede bugün 21 daha virüs kaynaklı mevt açıklanarak, toplam 27 kişinin Covid-19 nedeniyle öldüğü aktarıldı.

KUZEY KORE, MİLYONLARCA DOZLUK AŞI TEKLİFİNİ REDDETMİŞTİ

Kuzey Kore, Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı amaçlayan Covid-19 Aşıları Global Erişim Programınca (COVAX) yapılan milyonlarca dozluk aşı teklifini reddetmişti. Kuzey Kore, Covid-19 salgınının kararlı önlemler sayesinde ülkede yayılmadığını sav ederken, kapatılan hudut kapılarının ülke iktisadına önemli darbe vurduğu tabir ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.