Lider Erdoğan duyurdu: Bulgar turistler akın etti

Kentte her hafta Cuma günü kurulan ve bilhassa Bulgar turistlerin uğrak noktası olan Ulus Pazarı bu hafta en kalabalık günlerinden birisini yaşadı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bulgaristan’dan Türkiye’ye pasaportsuz gireceğini duyurması, hem pazar esnafını hem de turistleri sevindirdi. Bulgar turistlerin yine kente gelmeye başlamasıyla birlikte pazarda Bulgarca etiketlerin de arttığı görüldü. Kararı duyan Bulgar turistler ise alışveriş yapmak için otobüslerle ve kendi araçlarıyla sabahın erken saatlerinden itibaren Edirne’ye akın etti.

Geçtiğimiz haftalarda Bulgar turistlerin olmamasından ötürü işleri sakin olan esnaf, açıklanan kararın akabinde yaşanan turist hareketliliği ile eski günlerine dönmeye başladı.

Gıdadan giysiye, ayakkabıdan çantaya, konut eşyasından, paklık eserlerine kadar birçok gereksinimini Edirne’den karşılayan Bulgar turistler, bu hafta Ulus Pazarı’nda yoğunluk oluşturdu. Aldıklarını bavullara ve çantalara yerleştiren Bulgar turistler, kent merkezinden de alışveriş yaptı.

YOĞUNLUĞUN ARTMASINI BEKLİYORUZ 

Bu kararın esnaf için çok değerli olduğunu söyleyen pazar esnafı Salim Mızrak, “Hem Edirne esnafı olarak hem de Pazar esnafı olarak bir rahatlama oldu. Geçtiğimiz haftalarda Bulgar vatandaşların gelişlerinde bir azalma vardı. Şuanda pasaportsuz gelmeleri bizim açımızdan çok âlâ. Artık daha fazla gelecekler ve daha fazla alışveriş yapacaklar. Buda yalnızca bizim satışlarımızı değil Edirne’yi münasebetiyle Türkiye’yi de olumlu istikamette etkileyecektir. Geçtiğimiz haftalara nazaran bu hafta çok daha fazla yoğunluk var. Önümüzdeki günlerde yoğunluğun daha da artmasını bekliyoruz” dedi.

HER HAFTA GELECEKLER

Edirne’ye gezmeye geldiklerini ve pasaport zorunluluğunun kaldırılmasından ötürü keyifli olduklarını söyleyen Bulgaristan’dan gelen Ruhi Smail, “Artık Edirne’ye gelmek bizim için daha kolay hale geldi. Bu karar sonrası her hafta geleceğim. Bu karar sonrası bütün Bulgar vatandaşların geleceğini düşünüyorum. Geldiğimizde kesinlikle pazara uğruyoruz. Buradan bütün gereksinimlerimizi karşılıyoruz” diye konuştu.

ALIŞVERİŞ İÇİN EDİRNE TERCİH EDİLİYOR

Alışveriş için çoklukla Edirne’yi tercih ettiklerini söyleyen Bulgaristan’dan gelen Kadri Kadri, “En çok alışveriş yaptığımız yer Ulus Pazarı. Kendi ülkemizden daha ucuz olduğu için ve aradığımız her eseri bulabildiğimiz için Edirne’yi tercih ediyoruz. Bizlere Edirne esnafı çok yardımcı oluyor. Gümrük kapılarından kimlik ile geçebilmek bizler için büyük bir imkân olacak. Zira kimi arkadaşlar pasaportu olmadığı için gelip Edirne’den alışveriş yapamıyor. Pazarı çok seviyoruz ve beğeniyoruz. Aradığımız her şeyi burada uygun fiyata bulabilmek büyük ayrıcalık” tabirlerini kullandı.

İki haftadır işlerinin dingin olduğunu ancak bu hafta Bulgar vatandaşların da gelmesiyle hareketlilik yaşanmaya başladığını söyleyen pazar esnafı Emirhan Mızrak, “Bu haftadan itibaren nitekim yoğunluk tekrar artmaya başladı. Pazarın daha çok canlanmasını bekliyoruz. Yabancı vatandaşların gelişlerinde sahiden büyük bir artış kelam konusu. Alınan bu karar bizleri çok sevindirdi” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.