MetroPOLL anketi: Genç seçmen Millet İttifakı’na daha yakın

MetroPOLL Araştırma’nın anketine göre, 2018 milletvekili seçimlerinde oy kullanmamış 18-24 yaş grubundan Millet İttifakı’na daha yakın olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 44,1 oldu. Cumhur İttifakı’nın oranı ise yüzde 36,2 oldu ve Millet İttifakı’nın gerisinde kaldı.

MetroPOLL anketi: Genç seçmen Millet İttifakı'na daha yakın

MetroPOLL Araştırma, 2018 milletvekili seçimlerinde oy kullanmamış 18-24 yaş grubunun Millet İttifakı’na daha yakın olduğunu bildirdi.

MetroPOLL Araştırma’nın Kurucusu Özer Sencar, 18-24 yaş arasındaki seçmenin ittifaklara bakışını araştırdığı anketi sosyal medya hesabından paylaştı.

Ankette katılımcılara “Hangi ittifaka daha yakınsınız?” diye soruldu.

Katılımcılardan yüzde 44,1’i “Millet İttifakı’na daha yakınım” cevabını verdi.

“Cumhur İttifakı’na daha yakınım” diyenlerin oranı yüzde 36,2 olurken, “Fikrim Yok/Cevap Yok” diyenlerin oranı ise yüzde 19,7 oldu.

metropoll-anketi-genc-secmen-millet-ittifaki-na-daha-yakin-896230-1.

MetroPOLL, ankete ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Ocak 2021’den Haziran 2021’e kadar düzenli aralıklarla gözlemlenen Türkiye’nin Nabzı verileri bir araya getirilmiş ve 24 Haziran 2018 Milletvekili seçiminde oy kullanmamış 18-24 yaş grubu istatistiksel olarak incelenmiştir. Bu seçmen grubu 9240 kişinin Yüzde 7’sini oluşturmaktadır.”

Özer Sencar, ankete ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Aradaki fark birçoğunun beklentisinin çok gerisinde. Z kuşağı mevcut liderlere fazla itibar etmiyor anlaşılan” dedi.

Aradaki fark birçoğunun beklentisinin çok gerisinde. Z kuşağı mevcut liderlere fazla itibar etmiyor anlaşılan pic.twitter.com/C1NORl1QTB

— Ozer Sencar (@ozersencar1) July 6, 2021

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.