MHP’li lidere ‘Görevi Berbata Kullanma’ cürmünden dava

Manisa’da kafeterya işletmecisi Sabri Onaran’ın şikayetini üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında soruşturma müsaadesi verilen MHP’li Kula Belediye Lideri Hüseyin tosun hakkında Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Zincirleme biçimde vazifesi berbata kullanma’ cürmünden dava açıldı.

Manisa Kula ilçesindeki Kent Meydanı’nda kafeterya işleten Sabri Onaran, kiraladığı işyerinin kira mühleti bitmeden ve mahkeme kararı bulunmadan MHP’li Kula Belediye Lideri Hüseyin Tosun’un talimatı ile boşaltıldığını öne sürerek Kula Cumhuriyet Savcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu.

ÖNCE SORUŞTURMA MÜSAADESİ AKABİNDE DAVA

Şikayet üzerine soruşturma başlatılırken Tosun hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 2020 Aralık ayı içerisinde soruşturma müsaadesi verildi. Soruşturma müsaadesinden sonra yöntemsiz davranışlarından ötürü tüzel süreç başlatılan MHP’li lider hakkında hazırlanan iddianame kabul edilerek Kula Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı.

“BAŞKANIN YAZI BUYRUĞU İLE İŞYERİMİN TAHLİYESİ YAPILDI”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan işletme sahibi Sabri Onaran, 04 Mart 2017 tarihinde belediyeden kiraladığı kafeteryasının belediye liderini yazı bir buyruğuyla yöntemsiz bir halde boşaltıldığını ve sonra mevzuyu yargıya taşıyarak hukuk çabası başlattığını söz etti. Onaran, “Kula Belediye Lideri Hüseyin Tosun’un verdiği adapsız yazılı bir buyruk ile mahkeme kararı bulunmadan kira kontratına ters bir halde işyerim bir sabah tahliye edildi.

Kafeteryanın tahliye edilmesinden sonra ihale yapılmaksızın Belediye Meclisi kararıyla işletme belediye şirketi olan Beşibiryerde A.Ş.’ye tahsis edildi. Belediye şirketi ise daha sonra tekrar burayı ihalesiz olarak öbür bir şahsa kiraya verdi. Fakat başlattığımız yargı sürecinde Manisa 2. Yönetim Mahkemesi’nce işletmenin belediyeye ilişkin şirkete tahsis edilmesi iptal edildi. Lakin belediye lideri mahkemenin verdiği kararı yeniden uygulamadı. Kendisini tekrar kanunu üstünde gördü.” dedi.

GÖREVİ BERBATA KULLANMA CÜRMÜNDEN DAVA AÇILDI

MHP’li liderin zincirleme biçimde vazifesi berbata kullanma cürmünü işlediğini söz eden Sabri Onaran, hukuk uğraşını sonuna kadar sürdüreceğini lisana getirdi. Sabri Onaran açıklamasında son olarak şu sözlere yer verdi:

“Kula Belediyesi’nin kanunlara karşıt uygulamalarına karşı başlatmış olduğum hukuk uğraşı sonucunda Kula Belediye Lideri Hüseyin Tosun tarafından mahkeme kararları uygulanmamıştı. Haklı davamdaki uğraşıma yılmadan devam ettim. Sonuç itibariyle Hüseyin Tosun’a ceza davası açılmıştır. Belediye Meclis Kararları incelendiğinde Beşibiryerde A.Ş.’ye adapsız tahsis edilen dükkan, kafeterya, düğün salonu, sinema salonu, kahvehane üzere birçok yerlerin olduğu görülmektedir.

Bu yerlerin Kula Belediyesi’nce öbür kişi ve işletmelere ihale olmadan kiraya verilmesi, makus kokular barındırmakta olup usulsüzlük içinde usulsüzlüktür. Bu yerlerin tahsis edilen kira bedelleri ile ihalesiz olarak diğerlerine peşkeş çekilen yerlerin kira bedelleri ortasındaki ölçüler incelendiğinde devletimizin ne kadar çok kamu ziyanına uğratıldığı görülmektedir. Hukuk gayretimi sonuna kadar sürdüreceğim.

Kula Belediye Lideri Hüseyin Tosun’un zincirleme biçimde vazifesi berbata kullanma kabahatini işlediği konusunda açılan davada inanıyorum ki gerekli cezayı alacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.