Miami’de çöken binadaki ölü sayısı günden güne artıyor

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Miami kentinin Surfside bölgesinde, 24 Haziran’da yarısı çöken 13 katlı binanın enkazında arama çalışmaları devam ediyor. Enkazda 4 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı, ölü sayısı 64’e yükseldi.

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Miami kentinde 24 Haziran’da facia yaşandı. Bir kısmı çöken 13 katlı bina, onlarca kişiye mezar oldu.

Enkaz altından 4 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Böylece hayatını kaybedenlerin sayısı 64’e yükseldi.

Canlı çıkarılan kimse olmadı

Miami-Dade Belediye Başkanı Daniella Levine Cava, onlarca kişinin ise hala kayıp olduğunu belirterek “Enkaz altında kalan mağdurları çıkarmak ve aileler için olabildiğince hızlı şekilde bu trajediyi sonlandırmak için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Binanın yıkıldığı 24 Haziran’dan bu yana enkazdan canlı çıkarılan kimse olmadı.

En az 6 kişiye dava açıldı  

Yetkililer, arama ve kurtarma çalışmalarının 14’üncü gününde, dün, enkazdan canlı insan bulma ihtimalinin artık kalmadığını, bundan sonra çalışmalarda kayıp kişileri bulmak ve enkazı kaldırmak için yoğunlaşacaklarını açıklamıştı.

Öte yandan, binanın çöküşüyle ilgili büyük bir jüri soruşturması başlatıldığı belirtilirken binadaki aileler tarafından Champlain Towers sahiplerine yönelik şimdiye kadar en az 6 davanın açıldığı bilgisi paylaşıldı.

Binanın yarısı çökmüştü 

Miami Beach’in kuzeyinde, yaklaşık 5 bin 600 nüfuslu Surfside yerleşkesinde, 24 Haziran’da 13 katlı 270 dairelik “Champlain Towers” adlı lüks kondo binasının yarısı aniden çökmüştü.

Surfside bölge yetkilileri, bina yönetimi ile 2018’de yapılan yazışmalarda, 1981 yapımı binada büyük yapısal hasar bulunduğuna dikkati çekmiş, çatlayan kolonları ve ufalanmaya başlayan betonunda yaklaşık 9 milyon dolarlık tamirat gerektiğini aktarmıştı.

Söz konusu binanın güvenli olmadığı gerekçesiyle geri kalan güney kısmı da 4 Temmuz’da yerel saatle 22.30’da kontrollü yıkılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.