Milli Görüş paramparça… Saadet’in Haymanası varsa YRP’nin 14’leri var

Fahrettin Öztürk

Saadet Partisi Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun Millet İttifakı’ndan yana açıklamaları tabanda, “hata” olarak kabul ediliyor. Karamollaoğlu’nun bu tutumu, parti içinde muhalif bir yapı oluşturdu.

“HAYMANA MUTABAKATI” GERGİNLİĞİ

Saadet Partisi içerisindeki muhalif kanat olan Haymana Mutabakatı Heyeti; içerisinde kurucular kurulu üyeleri, partinin eski milletvekilleri, il başkanları ve Milli Görüş Hareketi’nin kanaat önderleri ile MİLKO denilen Milli Görüş’e bağlı sivil toplum kuruluşları genel başkan ve üyelerinin yer aldığı Saadet içindeki ayrılıkçı bir grup.

Haymana Mutabakatı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığını tanımadığını duyurmuştu.

Özellikle, Saadet Partisi Genel Merkezi önünde atılan “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganları mutabakat içinde ciddi rahatsızlığa neden oldu ve slogana ilişkin, “Şuurlu Milli Görüşçüler kendilerine yapılmış bir hakaret olarak görmüştür” açıklaması yapıldı.

Parti tabanında da Haymana Mutabakatı denilen yapının açıklamasına katılan seçmen oldukça fazla.

Parti içindeki bu ayrılıkçı grubun içinde Milli Görüş’ün emektarları sayılan isimler var. Öyle ki, Saadet Partisi’ni himaye ettiği iddia edilen Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) Genel Başkanı Mehmet Recai Kutan ile Cumhurbaşkanı vekilliği ve TBMM Başkanvekilliği yapmış olan ve Saadetten yana olduğu yönünde kabul olan Yasin Hatipoğlu’da bu yapının içerisinde.

BİAT DÖNEMİ BİTTİ

Oğuzhan Asiltürk’ün vefatından sonra Milli Görüş’teki biat döneminin bittiği de konuşulanlar arasında.

Biat döneminin bitmesiyle birlikte seçimden sonra Karamollaoğlu’na bağlı STK’ların da yavaş yavaş kendilerini Saadet’ten ayıracağı değerlendiriliyor.

Bu durumun ise Milli Görüşün bir kanadını vakıf havasına sokacağı, bir kanadında ise demokratik süreci bitireceği yapılan değerlendirmeler arasında.

ERBAKAN DAHA ŞANSLI

YRG Genel Başkanı Fatih Erbakan bu konuda daha şanslı görülüyor. Erbakan’ın genç ve dinamik oluşu, Necmettin Erbakan’ın oğlu olması ve hem de CHP’ye karşı olan tutumu elini güçlendiriyor.

İTTİFAK AÇIKLAMALARI

Öte yandan hem Saadet Partisi hem Yeniden Refah Partisi de kuruldukları günden bu yana propagandalarını Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı üzerine inşa ettiler.

YRP’li seçmenin bir kısmı Cumhur İttifakı’na katılmak istemedi, ittifaka katılmaya sıcak bakan bir kesim de oldu ancak eleştirilerin sesi daha yüksek oldu. YRP’nin en çok zorlandığı nokta da bu oldu.

TABANDA YÜKSELEN SES

Taban içerisinde yükselen ses; “Dün sert bir şekilde eleştirdiğimiz Erdoğan ile nasıl bir ve birlikte yürüyeceğiz.”

Fatih Erbakan’ın Cumhur İttifakı’na katılma açıklamasından sonra parti tabanından baskı geldi. Erbakan bu baskıya direnemedi.

Tabanının baskısına direnemeyen Erbakan, “Ben ‘60-70 yıl sonra CHP’yi kazandırdınız, iktidar yaptınız’ dedirtemem” açıklamasını yaparak tabanının öfkesini dindirmeye çalıştı.

YRP’NİN 14’LERİ

Öte yandan Karar Gazetesi’nden Elif Çakır, görüştüğü YRP’li bir il başkanının, 14 il başkanlığının, seçimlerde Erdoğan’ı değil, Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini, Genel Başkanları Fatih Erbakan’ın da bu durumdan haberdar olduğunu yazmıştı.

YRP’den konuya ilişkin açıklama yapılarak bu iddia yalanlanmıştı ancak Cumhur İttifakına katılma kararından sonra Erbakan’a karşı YRP içindeki muhaliflerin olduğu da biliniyor.

Yakın zamanda ise Yeniden Refah Partisi ile Saadet Partisi arasında sert demeçler de bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir