Öğrenci ve veliler Liselere Geçiş Sınavı’nı Cumhuriyet’e kıymetlendirdi: ‘İki yıl bomboş geçti’

İmtihandan çıkan öğrenciler, sorularla ilgili niyetlerini Cumhuriyet’e şöyle anlattı:

– İmtihanda çok heyecanlandım. İngilizce biraz zordu. Matematik ve fen başkalarına nazaran biraz daha zordu. Türkçedeki sorular çok uzundu. Türkçe de çözmeye 45 dakika harcadım. Başkalarını çözmek daha zordu bu nedenle daha fazla vakit harcadım. Matematikte vaktimin hepsini kullandım. Çoklukla karekök soruları vardı.

– Benim için imtihan kolaydı. Sorular bilgiye dayalıydı. Matematik zordu benim için, 10 soru çözebildim. Molada arkadaşlarımla konuşurken moralim bozuldu zira yanlışlarımı duyunca üzüldüm. Çok heyecanlandım imtihana girince lakin yeniden de hoş geçti.

– İmtihan çok zordu. Paragraflar çok uzundu. Okuduğunu manaya sorusuydu genelde bu yüzden zorlandım. Heyecan da çok vardı lakin imtihandan çıkınca geçti. Matematikte de sadece 12 soru çözebildim. Fakat kimi sorularda süreç gerekmiyordu, onlar kolaydı. Fen bilimlerinde de periyodik sistem sorularında çok zorlandım.

VELİLER UMUTSUZ

Çocuklarının imtihandan çıkmasını bekleyen velilerden Kazım Vural, “Hiç umudumuz yok. İktisatta olmadığı üzere eğitimde de yok. Zira bu çocuklar pandemi sürecini yaşadı. İki yılları bomboş geçti. Artık de bu imtihandan başarılı olmalarını bekliyoruz lakin çok zor” dedi. Dilek Kaya da, “Aldıkları eğitimin kalitesini hiç beğenmiyoruz. Pandemide derslerden daima geri kaldılar. Umarım çocukların önlerini açacak bir eğitim sistemi gelir” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.