Para alırken varlar hesap verirken yoklar

Meclis’e hesap veren KİT’lerin yöneticilerinin büyük kısmı toplantılara katılmadı Muhalefet, “Binlerce lira maaş alıyorlar, yılda bir defa olsun Meclis’e gelmiyorlar” dedi.

TBMM KİT Kurulu 10 Mayıs 2022’de başladığı kontrollerinde bugüne kadar ortalarında BOTAŞ, ÇAYKUR, PTT, TİGEM, EMLAKBANK, TPAO, TEMSAN üzere kuruluşların da bulunduğu 21 KİT’in hesap ve faaliyetlerini inceledi. Komite toplantılarına 7-9 kişilik idare konseyi üyelerinden büyük kısmının katılmadığı görüldü. PTT’de İdare Konseyi (YK) üyesi ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ‘Başka programım var’ diyerek mazeret bildirdi. TÜRKSAT toplantısına YK üyesi İbrahim Kalın katılmadı. TRT’nin 4 YK üyesi de birebir gün hastalandı. Eximbank ile Emlakbank idare şurasından 8 üye Meclis’e gelmeyince toplantı ertelendi. KİT’lerde idare konseyi üyeleri toplantı başına 9 bin liradan başlayan fiyat alıyor.

Atila Sertel

‘YANDAŞLARI DOLDURDULAR’

TBMM KİT Komitesi üyesi CHP’li Atila Sertel SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “KİT’lerin idare heyetleri yandaşlarla dolduruldu. Hepsi ikinci, üçüncü maaşlarını KİT’lerden alıyor lakin yılda bir sefer olsun Meclis’e gelmiyorlar. Kimisi mazeret bile bildirmiyor, kimisi de tam kontrol olacağı gün hastalanıyor. Para almaya gelince varlar, Meclis’e hesap vermeye gelince yoklar. TÜRKSAT üzere kuruluşların idare şurası üyelerine yılda 2 milyon lira ödeniyor” dedi. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz da “KİT idareleri tam bir arpalık oldu. Güreşçi banka idaresinde, belediye lideri çay şirketinde, Emniyet Genel Müdürü PTT yönetiminde…” açıklaması yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.