Rantsal değil kentsel dönüşüm yapılsın

Rantsal değil kentsel dönüşüm yapılsın

Posted by

Rantsal değil kentsel dönüşüm yapılsın

Yaren ÇOLAK

İstanbul’un Eyüp Yeşilpınar Mahallesi’nde yaşayan yurttaşların kentsel dönüşüm mağduriyeti sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştirakı olan KİPTAŞ’ın yetkilileri tarafından tehdit edildiklerini öne süren mahalle sakinleri dün belediye önünde eylem düzenledi.

Kentsel dönüşüm sürecinde kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını belirten Eyüp Yeşil Pınar Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Yardımlaşma üyeleri İBB’ye 100 itiraz dilekçesi verdi.

Dönüşüm sürecinde yaşadığı mağduriyetleri anlatan Saure Tırınk şu ifadeleri kullandı: “Deprem riski gerekçesiyle KİPTAŞ kentsel dönüşüm başlattı. Yetkililer metrekarelerimizden yüzde 20 kesintiler olacak dedi. Biz de kabul ettik. Ancak sonra bizi teke tek bürolara çağırarak, insanları korkutarak metrekarelerde yüzde 60 gibi kesintiler dayatıldı. Mahallenin yarısından çoğu da imzalamadı. 60 yaşında insanım çalıştım çabaladım yaptım. Toplam 840 metrekare dairelerimden bana verilen 440 metrekare yer. Ayrıca KİPTAŞ yetkilileri sürekli elektriğiniz, suyunuzu keseceğiz diye tehdit ediyorlar.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir