Rus müsteşar “Ülkemden hiç bu kadar utanmadım” diyerek istifa etti

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliğinde vazifeli 41 yaşındaki Müsteşar Boris Bondarev,

“Ülkemden hiç bu kadar utanmadım” diyerek istifa ettiğini açıkladı. İstifa mektubunu sabah saatlerinde Rus diplomatik misyonlarına teslim eden Bondarev mektubunda, “20 yıllık diplomatik mesleğimde, dış siyasetimizde çok farklı taraflar gördüm ancak ülkemden hiçbir vakit bu yılın 24 Şubat’ında olduğu kadar utanmadım” kelamlarına yer verdi.

“Tolere edilebilir değil”

Rusya’nın Ukrayna’daki tavrı hakkında konuşan Bondarev, “Hükümetimin şu an yaptığı şey tolere edilebilir değil. Bir kamu işçisi olarak, bunun sorumluluğunu taşımak zorundayım ve bunu yapmak istemiyorum” dedi. Rus yetkililerden şimdi bir geri dönüş almadığını belirten Bondarev, “Rusya’nın mümkün bir yansısından kaygılı miyim? Bunun için telaşlı olmam gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nı amaç alan açıklamalarda da bulunan Bondarev, “Bugün, Dışişleri Bakanlığı’nın diplomasi ile ilgisi yok. Her şey savaş çığırtkanlığı, palavralar ve nefretle ilgili” dedi. Bondarev, istifasının akabinde Cenevre’den ayrılmayı düşünmediğini de söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.