Şentop’tan Anayasa mesajı: Adı konmamış bir tartışma yaşıyoruz

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa tartışmalarına ilişkin açıklamada bulunarak, “Adı konmamış bir anayasa tartışması zaten yaşıyoruz. Hükümet sistemi bağlamındaki tartışmalar, kimse adını söylemiyor ama esasen anayasa tartışmasıdır” dedi. Şentop, ‘güvenlik soruşturması’ teklifinin İç Tüzüğe aykırı şekilde tekrar oylanması kararına yönelik eleştirilerin ise ‘cahilce’ olduğunu öne sürdü.

Şentop'tan Anayasa mesajı: Adı konmamış bir tartışma yaşıyoruz

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “100. Yıl Perspektifiyle 1921 Teşkîlât-ı Esâsîye Kanunu ve Millî Egemenlik Sempozyumu”nun açılış konuşmasını yaptı.

‘Yeni Anayasa’ tartışmalarına değinen Şentop, Türkiye’de adı konmamış bir Anayasa tartışmasının yapıldığını savundu. Şentop şunları kaydetti:

“Bütünüyle yeni bir Anayasa yapılmasına yönelik tartışmayı Türkiye’de genişleterek desteklememiz lazım. Önümüzdeki günlerde bu tartışmanın daha da yoğunlaşacağını ümit ediyorum. Sadece birtakım slogan ve ilkeler düzeyinde bir tartışma, Türkiye’yi ileriye taşımaz. Adı konmamış bir anayasa tartışması zaten yaşıyoruz. Hükümet sistemi bağlamındaki tartışmalar, kimse adını söylemiyor ama esasen anayasa tartışmasıdır.”

‘GÜVENLİK SORUŞTURMASI’ TEKLİFİ

AKP’nin Meclis Genel Kurulu’nda reddedilmesine rağmen İç Tüzüğe aykırı şekilde tekrar oylanmasına karar verilen ‘güvenlik soruşturması’ yasa teklifine de değinen Şentop, bu olayın daha önce 1988 ve 1992’de iki kez yaşandığını ve Anayasa Mahkemesi’nin bunun “Anayasa’ya aykırı olmadığı” yönünde karar verdiğini iddia etti. Şentop, muhalefetin yaptığı eleştirilerin ‘cahilce’ olduğunu öne sürdü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir