Sigara ve alkol artırımının enflasyonu artırması bekleniyor

Maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) meblağları, Cumhurbaşkanı kararıyla alkollü içkilerde %25, sigara ve tütün eserlerinde %10 artırılırken, analistlere nazaran kelam konusu artışların Haziran enflasyonuna direkt tesirinin yaklaşık 0.5 puan olması bekleniyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında bahse ait yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla bira, şarap ve öteki alkollü içkilerden alınan minimum maktu ÖTV fiyatları %25; tütün içeren sigara, puro ve öbür tütün eserlerinden alınan minimum maktu ve maktu ÖTV meblağları %10 oranında artırıldı.

Kararla ayrıyeten, ÖTV kanununda; ÖTV III sayılı listedeki kelam konusu eserlerin taban maktu ve maktu vergi meblağlarının Ocak ve Temmuz aylarında TÜİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son 6 ayda meydana gelen değişim oranında artırılmasına ait kararın 2022 yılı Temmuz-Aralık periyodu için uygulanmaması istikametinde bir unsur eklendi. Yeni oranlar bugün prestijiyle yürürlüğe girdi.

“HAZİRAN ENFLASYONUNA DİREKT TESİRİ YAKLAŞIK OLARAK 0.5 PUAN OLACAKTIR”

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, alkollü içecekler ve tütün eserlerinin enflasyon sepetinde %4.31’lik yüke sahip olduğuna işaret ederek, “ÖTV artırımlarının yük oranlarına nazaran enflasyon katkısını hesaplarsak Haziran enflasyonuna direkt tesiri yaklaşık olarak 0.5 puan olacaktır. Dolaylı tesirlerde bir arada, bu oran artabilecektir” dedi.

Bütçe açısından geçen yılın Ocak – Nisan periyodu ile bu yılın tıpkı periyodu ilişkilendirildiğinde sarfiyatların gelirlerden, yüksek vergi performansına karşın daha fazla arttığı ve açılan makas ile birlikte bozulma görüldüğünü belirten Erkan, bunun da yılın genelinde planlananın daha üzerinde bir bütçe açığı ile karşılaşılacağı manasına geldiğini söyledi.

“VERGİSEL TEDBİRLERİN İLERLEYEN DEVİRLERDE DEVAMI BEKLENEBİLİR”

Dolaylı vergilerde artışın bütçe gelirlerini artırırken, enflasyonu da artıracağını belirten Erkan şu değerlendirmeyi yaptı:

* “Enflasyondaki artış vatandaşın alım gücünü bozarak, tüketimi azaltarak dolaylı vergi gelirlerini olumsuz tesirlerden, devletin fiyatları denetim etme hedefli KDV üzere vergileri düşürmesi gelir performansını düşürüyor.

* Bütçe sarfiyatları de başta memur maaşları, SGK primleri, faize endeksli borç stoğu üzere kalemler üzerinden enflasyondan olumsuz etkiliyor. Buna benzeri ÖTV artışlarının ve yeni vergisel tedbirlerin ilerleyen periyotlarda devamı beklenebilir.” REUTERS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.