Siyaset Bilimci Naif Bezwan: Kürt sorunu tartışmalarında 3 eğilim var

Kürt sıkıntısına dair ‘çözüm’ tartışmaları, seçim sürecine giderken gündeme olmaya devam ediyor. Siyaset Bilimci Naif Bezwan, “Kürt aktörlerin tahlil teklifleri ve talepleri yok sayılarak baskıyla karşılık bulurken, tahlil spekülasyonu üzerinden Kürtlere karşı bir de sembolik şiddet ve itibarsızlaştırma siyaseti uygulanmakta” değerlendirmesinde bulundu.

‘CİDDİYETTEN MAHRUM YÜRÜTÜLÜYOR’

Çözüm süreci tartışmalarını, Kürt sorununu yakından takip eden Viyana Üniversitesi’nden Siyaset Bilimci Naif Bezwan, Evrensel’den Şerif Karataş’a konuştu. Tartışmalara dair Bezwan, “Kürtleri içeride ve bölgesel seviyede kuşatan imha hedefli siyasetler eşliğinde yürütülen mevcut tartışmaların en bariz özelliği, Kürtlerin temel hak ve talepleri ıskalanarak demokratik ve siyasi bir tahlilin gerektirdiği bir ciddiyetten mahrum olarak yürütülüyor olmasıdır” dedi.

3 EĞİLİM…

Ciddiyetten mahrum tartışmalarda kısaca “operasyonel çözümcüler”, “kategorik retçiler” ve “amaçlı iyimserler” olarak adlandırabilecek üç eğilimin göze çarptığına dikkat çeken Bezwan bunları da şöyle açıkladı:

“Bu bağlamda, en başta Erdoğan iktidarının toplumda var olan samimi tahlil arayış ve beklentilerini istismar eden ve bunu ‘Kürt oylarını’ devşirme oyununa dönüştüren ‘operasyonel çözüm’ yaklaşımından kelam etmek gerekir. Bu tartışmalara iştahla katılan ikinci bir kesim ise tahlil ihtimalinin konuşulmasına dahi tahammül edemeyen iktidar yanlısı ve/veya aksisi olarak konumlanmış, muhalefet partileri içinde de kıymetli bir yüke sahip ulusalcı blok olarak isimlendirebileceğimiz ‘kategorik retçi’ yaklaşımını sergileyenlerdir. Üçüncü bir kesim olarak da hiçbir somut bilgiye dayanmayan tahlil telaffuzlarını ciddiye alıyor üzere görünen yahut alınması gerektiğini ima eden ‘amaçlı iyimser’ diyebileceğimiz bir yaklaşım göze çarpmaktadır.”

‘İKTİDAR TAHLİL UMUDUNU SATMAK İSTİYOR”

Üç eğilimle birlikte ortaya çıkan durumu da Bezwan şöyle tabir etti: “Bir yandan, iktidar tarafından hedefli bir halde dolanıma sokulan, yeni bir ‘çözüm sürecine’ dair savları ortaya atılmaktadır. Başka yandan, bunları gerçek varsayarak ‘Kürtlerin AKP ile iş tuttuğunu’ sav eden ve bunun üzerinde Kürtleri amaç alan bir yaklaşım dikkati çekmektedir. Özetle, Kürtlerin siyasi tahlil talepleri ve beklentileri üzerinden tahlil umudunu satarak yol almaya çalışan bir iktidar karşısında, rastgele demokratik ve siyasi bir tahlili kategorik olarak reddeden, bunun düşünülmesini dahi kriminalize eden, hem iktidar yanlısı hem de iktidar tersi olarak konumlanmış ulusalcı bir blok var. Bu tabloda, Kürt aktörlerin tahlil teklifleri ve talepleri yok sayılarak baskıyla karşılık bulurken, bir tahlil spekülasyonu üzerinden Kürtlere karşı bir de sembolik şiddet ve itibarsızlaştırma siyaseti uygulanmaktadır.”

‘ŞİDDET TARAFLARCA REDDEDİLMELİ’

İktidarın antidemokratik siyasetlerini da işaret eden Bezwan, “Yaşanan topyekün ekonomik ve siyasi buhranın temel sebepleri ortasında yer alan ve hala bütün yıkıcılığı ile devam eden savaş ve kuşatma siyasetlerini siyasi tahlil lehine sonlandırmak yerine, oyuncuları tutuklanarak kalecisi direğe bağlanmış bir ‘çözüm’ oyunu sahnelenerek bir yere varmak mümkün değil. Yeni bir siyasi süreç en başta antidemokratik ve baskıcı siyasetten vazgeçtiğine dair bir irade beyanı ve bunun takip eden somut adımlar atıldığı vakit mana kazanabilir. Bu da en başta askeri tahlil ve silahlı direnişin bütün taraflarca reddedilmesini gerektirmektedir” sözlerini kullandı.

‘ÇÖZÜM İÇİN MİNİMUM ADIMLAR ATILMALI’

Bezwan, tahlil müddetin başlayabilmesi için iktidarın acil olarak adım atması gereken başlıkları şöyle açıkladı: “İçeride ve dışarıda sürdürülen imha emelli operasyonların durdurulması, kayyumlarla zapturapt alınan belediyelerin yasal temsilcilerine geri verilmesi, cezaevinde gerçekte rehin tutulan başta seçilmiş temsilciler olmak üzere binlerce insanın özgürlüğüne kavuşturulması, sürgünlere sürülmüş binlerce insanın geri dönülmesinin sağlanması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarının gereğinin yerine getirilmesi, yargıya yapılan ağır siyasi müdahalelerin durdurulması bu minvalde atılması gereken acil adımların başından yer almaktadır. Bu adımları atmak siyasi iktidarın tasarrufundadır ve bunlar çabucak atılabilir. O vakit da bir ‘barış süreci heyulası’ yerine, üzerinde gerçekte tartışılacak bir yeni siyasi sürecin köşe taşları oluşabilir. Lakin bu minimum adımlar atılmadığı sürece geriye ne yazık ki seçim odaklı bir ‘çözüm operasyonu’ ihtimali dışında konuşulacak bir şey kalmayacaktır.”

‘MEVCUT SİYASETLERDEN RADİKAL BİR KOPUŞ GEREKİR’

İktidarın Kürtlere yönelik siyasetlerini işaret eden Naif Bezwan, “Bugün Rojava ve Güney Kürdistan’ı da hedefleyerek bütün süratiyle sürdürülen, Kürtleri içeride ve dışarıda askeri olarak kuşatma ve bastırma siyaseti, ne bizatihi gelişti ne de beklenmedik kaidelerin zorlanmasıyla ortaya çıktı. Bu siyasi ve stratejik bir tercihti ve temel olarak Erdoğan hükümetinin hem ülke çapında hem de bölgesel seviyede ikili bir hegemonya oluşturma siyasetinin bir sonucu olarak şekillendi” dedi.

Naif Bezwan

“Bilindiği üzere bu sürecin başında tahlil sürecinin siyasi hesaplarla ‘Buzdolabına konulması’ vardı” diyen Bezwan, “Öte yandan, 2015 yılında beri içeride ve dışarıda yürütülen savaş ve askeri tahlil siyasetinin ortaya koyduğu bir gerçek varsa o da Kürdistan probleminin bu biçimde çözülmesinin mümkün olmadığının bir kere daha ortaya çıkmış olmasıdır. Bu sonuca varmak için bu kadar zulmün yaşanmasına, on binlerce hayatın yok edilmesine, ülke kaynaklarının tüketilmesine ve Türkiye’nin ekonomik ve siyasi olarak iflas etmiş bir ülke pozisyonuna getirilmesine gerek yoktu” sözlerini kullandı.

Yeni bir siyasi sürecin geliştirilmesi için de Bezwan, “Kürtlerle hem içeride hem dem bölgesel seviyede (Rojava ve Güney Kürdistan’ı da kapsayacak şekilde) yeni bir tahlil sürecine girilmesi, yeni bir siyasi ve stratejik vizyonu ve her halükarda mevcut siyasetlerden radikal bir kopuşu gerektirmektedir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.