Somali duyurdu: Doğu Afrika Topluluğu’na katılmak istiyoruz

Tanzanya‘nın kuzeyindeki Arusha kentinde düzenlenen 22’inci Doğu Afrika Topluluğu (EAC) Doruğu’na topluluğa üye devlet liderleri, bakanlar, çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve diplomat katıldı.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud, ülkesinin artık kimseye yük olmak istemediğini ve EAC‘ye katılmaya hazır olduğunu belirtti.

Mahmud, Somali’nin Doğu Afrika Topluluğu’na resmi olarak erişeceği gün bir duşun gerçek olacağını tabir ederek, “Somali halkı ismine resmi bir talepte bulunmamız için karşınızdayım, bu büyük topluluğa katılmamız gerekiyor” dedi.

Mahmud, Somali bayrağının ve EAC ülkelerin bayraklarıyla yan yana dalgalanması gördüğünde çok sevindiğini lisana getirerek, gelecek yıllarda bu türlü kalacağından umutlu olduğunu söyledi.

EAC, bölge ülkelerin muvaffakiyetleri, fırsatları, zorlukları ve bölgesel bloğun ortak pazar protokolünün açıklanmasından bu yana geçen 11 yıllık seyahati yansıtmak için 22’nci EAC Tepesi düzenledi.

Zirvede, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin EAC Entegrasyonu, Federal Somali Cumhuriyeti’nin Doğu Afrika Topluluğuna kabul süreci, Topluluğun Sürdürülebilir Finansman Sistemleri üzere mevzular ele alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.