SpaceX’e ilişkin uzay enkazları Avustralya’ya düştü

Uzay teknolojileri şirketi SpaceX’e ilişkin 3 kesim uzay enkazının Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde bulunan boş bir yere düştüğü tespit edildi.

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde çiftçi olan Mick Miners, toprağının uzak bir köşesinde toprağa saplanmış büyük bir siyah obje buldu. Birinci başta objeyi meyyit bir ağaç sanan Miners, uzmanların objeyi incelemesinin akabinde uzaydan düştüğünü öğrendi. Miners’ın toprağında yapılan incelemede öteki noktalarda 2 obje daha bulundu.

Avustralya Uzay Ajansı (ASA) tarafından yapılan açıklamada, uzaydan düşen objenin SpaceX kapsülüne ilişkin olduğu söz edildi. ASA, misal objeler ile karşılaşanları SpaceX tarafından kurulan bir enkaz yardım sınırıyla irtibata geçmesini istedi. Objeleri incelemesi için çağrılan Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden astrofizikçi olan Dr. Brad Tucker, “Bütün bunları yakından görmek çok heyecan vericiydi, daha evvel hiç bu formda düşen bir uzay çöpü görmemiştim” dedi.

Uzay enkazlarının, Kasım 2020’de uzaya fırlatılan ve 9 Temmuz’da yine Dünya’ya dönen SpaceX Dragon uzay aracına ilişkin olduğu düşünülüyor.

“İNSANLARIN KORKMASINA GEREK YOK”

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nde astrofizik Profesörü Don Pollacco ise, uzay enkazının karaya çarpmasının çok az olduğunu aktararak, her gün uzaydan Dünya’nın atmosferine objelerin girdiğini ve büyük çoğunluğunun okyanuslara düştüğünü söz etti. Pollacco, uzaydan düşen objeler sonucu bir kişinin yaralanma ihtimalinin “neredeyse sıfır” olduğunu belirterek, “İnsanların korkmasına gerek yok, vurulma ihtimali inanılmaz derecede düşük” dedi.

Uzaydan düşen bir obje ile bir kişinin vurulduğuna dair tek hadise, 1997’de ABD’nin Oklahoma kentinde bir uzay enkazı modülünün omzuna düşmesinden yara almadan kurtulan Lottie Williams olarak kayıtlara geçti.

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nin geçtiğimiz temmuz ayında yayınlandığı araştırmada, önümüzdeki on yıl içinde bir yahut daha fazla insanın uzay enkazı tarafından öldürülme ihtimalinin yüzde 10 olduğunu ortaya koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.