Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Pakdil: Kimsenin ‘zarar edeceğim’ kaygısı olmayacak

Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Ankara’da düzenlenen “Dünya Süt Günü” aktifliğine katıldı. Aktifliğe Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil’in yanı sıra Tarım Kurulu Lideri Yunus Kılıç, dal temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Pakdil yaptığı konuşmada, “Süt besin kesimi içerisindeki en değerli ham unsurlarımızdan bir tanesi. Kültürümüzde özel bir yeri var. Mutfağımızda özel bir yeri var. Beslenme açısından baktığımızda çocuklarımızın, gençlerimizin gelişmesi yalnızca fizikî olarak değil, zihni olarak da gelişmesinde kıymetli bir yer tutuyor. Asla, ihmali kelam konusu olamayacak bir besin unsuru. Genel prestiji ile şunu söyleyeyim; tarımda neler yapacağız, gerek bitkisel üretim gerekse hayvansal üretimde neler yapacağız, neler yapmayı planlıyoruz bununla ilgili sözde bulunmak istiyorum. Önceliğimiz elbette ki üretim. Üretimde sürdürülebilirlik ve verimlilik. Bununla ait olarak bahsimiz süt, hasebiyle neyden elde edeceğiz; büyükbaş, küçükbaş hayvancılık bizim süt kaynağımız. Hayvan varlığımız, mevcut meralarımız ve yem bitkisi üretim alanlarımız, bu iş için bize kaynak oluşturan alanlardır. Bundan sonraki strateji olarak yapılacak gerek bitkisel üretim gerekse hayvancılıkla ilgili yapmak istediklerimiz genel çizgileriyle sürdürülebilirlik diye söz ettik ve çiftçimizin, yetiştiricimizin dalda devamlılığını sağlamaya yönelik olarak bir hesap kitap yapılacak, maliyetimiz ne, ne yaptık ve bunun için çiftçimizin, yetiştiricimizin eline geçmesi gereken nedir, bir refah hissesi dikkate alınarak eserlerimizin kıymetlendirilmesi sağlanacak. Şayet, eserin piyasadaki fiyatı ön görülen maliyetin ve refah hissesi dahil çiftçimizin eline geçmesi gereken paranın daha altında bir sayı ise bunun fark ödemesi formunda sağlanması olacak” dedi.

Pakdil, kimsenin ‘zarar edeceğim’ diye kaygısı olmayacağını belirterek, “Kimsenin ‘ben ektiğim eserden, yetiştirdiğim hayvandan, ürettiğim sütten, etten ziyan edeceğim’ diye bir kaygısı olmayacak. Bunu yapmak için hayvancılıkla ilgili ıslah çalışması elbette ki devam edecek. Bunun durdurulması diye bir şey dünyanın hiçbir yerinde kelam konusu değil münasebetiyle bizde de olmayacak. Bununla bir arada bunu yapmak için kimden rol almak icap ediyorsa bunlarla birlikte olacağız. Islah çalışmaları hasebiyle en pik noktaya gelmiş ülkelerde nasıl devam ediyorsa bizde de devam edecektir” diye konuştu.

Hayvan sıhhatinin verimliliği etkileyen ögeler ortasında olduğunu tabir eden Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Pakdil, “Hayvan sıhhati hizmetleri daha öncelikli ve tesirli bir halde yürütülecek. Bunun çalışmaları başladı. Ayrıyeten Sürü idaresinde atılması gereken adımlar, teknik, eğitim olarak yapılması gerekenler neyse onlar da yerine getirilecek ve bu alanda karlılığın daha da üstlere çıkması için öncelikli gördüğümüz iki alan sağlıklı sürüler ve düzgün yönetilen sürüler. Bununla ilgili beslenme noktasında gerek yem konusunda gerekse nasıl besleyeceğimiz konusunda bütün bunların telafisi sağlanarak verimliliği, karlılığı arttırmayı planlıyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.