‘TCMB enflasyonun reçetesini biliyormuş’

Merkez Bankası sitesinde enflasyonun sonuçlarına ve fiyat istikrarına dair reçeteyi halka yayınlarken, Türkiye 3 haneli enflasyona gerçek koşuyor.

Ekonomi idaresi yüksek enflasyona karşı gayrette gece yarısı açıklanan önlem kararları ile ilerlerken, Merkez Bankası (TCMB) sitesinde yer alan kolay reçeteye karşılık piyasalarda “şapkadan tavşan çıkarma” beklentisi yaratılıyor. TCMB “Herkes İçin Ekonomi” başlığında infografiklerle enflasyonun neden istenmediğini ve ne üzere sonuçlara yol açtığını tane tane paylaşırken, halk yüksek enflasyon altında eziliyor.

FİYAT İSTİKRARI VURGUSU

“Fiyat istikrarı enflasyon oranının düşük ve istikrarlı olmasıdır. Böylelikle ekonomik kararlarımızı alırken, enflasyonu dikkate almamıza gerek kalmaz. Fiyat istikrarını sağlamak Merkez Bankası’nın temel amacıdır” paylaşımıyla TCMB tartışmalı kararlarına karşılık sitesinde temel emelini tane tane anlatıyor. İnfografikte yüksek enflasyonun sonuçları da başka farklı paylaşılarak, şu anda vatandaşın yaşayarak gördüğü hususlar da dikkat çekti.

ÜÇ HANEYE ÇIKABİLİR

Geçen günlerde toplumsal medya hesabından döviz kurlarına dikkat çeken Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara da “Bugünkü döviz kurlarıyla Haziran’da resmi TÜFE enflasyonu en az yüzde 82 olur. Önlem alınmazsa son çeyrekte üç haneyi görebiliriz” değerlendirmesini yapmıştı.

Kasıma kadar yükselir

QNB Finansbank Ekonomik Araştırmalar Kısmı Ekonomik Görünüm Haziran 2022 raporunda da yıllık tüketici enflasyonunun mayıs ayında yüzde 73.5’e çıktığına işaret edilerek, daha evvel yüzde 80’lerde verilen tepe kestirimi şu halde güncellendi: “Manşet enflasyonun kasım ayına kadar yükselişini sürdürerek yüzde 90 düzeyini aşmasını, sene sonunda baz tesiri ile gerileyerek yüzde 77 civarında olmasını bekliyoruz.” TCMB sitesinde yer alan enflasyon hesaplayıcısına nazaran 2002 yılında 100 TL ile olan bir sepetin kıymeti 2022 yılı mayıs ayında 1.234 TL’ye çıkmış durumda.

Zengini daha güçlü yoksulu daha yoksul yapar

İnfografikte yüksek enflasyonun sonuçları da başka farklı paylaşılarak, şu anda vatandaşın yaşayarak gördüğü mevzular da dikkat çekti. Paylaşımda “Aynı ölçü para ile vakit içinde daha az şey satın alabiliriz. Paranın bedel biriktirme ve değişim aracı olma fonksiyonları ortadan kalkar. Üreticiler fiyatları belirlemekte tüketiciler ise fiyat değişimlerini takip etmekte zorlanır. Yüksek enflasyon zengini daha güçlü yoksulu daha yoksul yapar” sonuçları paylaşıldı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.