TTB 2. Lideri Dr. Ali İhsan Ökten: Gerçek datalar saklanıyor

Kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte koronavirüs hadise sayıları tekrar yükselmeye başladı. Sıhhat Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran, 13-19 Haziran 2022’de 10 bin 954 olan haftalık hadise sayısı, 20-26 Haziran 2022’de 26 bin 635’e yükseldi. Bakanlığın paylaştığı bilgilerde test sayılarına ait bilgiler yer almadı. Uzmanlar bayram tatilinde yaşanacak hareketlilikle birlikte olayların daha da artacağına dikkat çekiyor. Öte yandan hadiselerin artmasıyla HES uygulamasında İstanbul’un birçok noktası yüksek riskli bölge olarak işaretlendi. Uygulamada birden fazla ilçenin kırmızıya dönmesi dikkat çekti.

Türk Tabipleri Birliği İkinci Lideri Dr. Ali İhsan Ökten, artan hadise sayılarına ait Cumhuriyet’e konuştu. Ökten, hadiselerin artmasının nedeninin tedbirlerin erken bırakılması, aşılama oranın düşük olması ve Sıhhat Bakanlığı’nın yanlış pandemi siyasetleri olduğunu söyledi. Ökten, “Pandemide önemli bir artış var. Birinci nedeni önlemlerin kaldırılmasında erken davranılması. En değerli nedenlerden biri aşılama oranlarının düşük olması. Üç aşısını da olanların oranı yüzde 35’ler civarında. Öteki bir neden de bakanlığın pandemiyi yok sayması. Fakat DSÖ şimdi ‘Pandemi bitti’ demedi. Maskelerin büsbütün bırakılması kararı yanlışlı ve erken bir karardı” dedi.

Hükümetin pandemiye ekonomik baktığını belirten Ökten, “Siyaset ve iktisat ne yazık ki sıhhatin önüne geçti. Esasen birçok data saklanıyor. Gerçekler açıklanmıyor. Sonbaharda olayların daha da artması bekleniyor. Yükselişe geçtikten sonra alınan tedbirlerin bir yararı olmuyor” sözlerini kullandı.

DÜZENLİ AÇIKLAMA YOK

Sağlık Bakanlığı’nın hadise sayılarını nizamlı bir formda açıklamadığına dikkat çeken Ökten, “Test sayısı ne kadar yapılıyor hiçbir fikrimiz yok. Bunlar açıklandığında aslında tablonun iç karartıcı olduğu ortaya çıkacaktır. Bakanlık bunu bildiği için test sayısını da açıklamıyor. Bizim teklifimiz bilhassa kapalı alanlar ve toplu taşıma araçlarında kesinlikle maske kullanma zorunluluğunun getirilmesi. Aşılanmanın arttırılması” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.