Uzman: Altın Fiyatı, Haftaya Bu Gelişmelerle Düşebilir!

Altın fiyatı geçen hafta ABD Doları’nın değer kazanmasıyla yukarı yönlü ivme kaybetti. Beklenenden daha sağlam gelen ABD tarım dışı maaş bordroları raporu, Fed’in ekonomik güveninin altını çizdi. Piyasa uzmanı Daniel Dubrovsky, ham petrol fiyatları ve Mayıs ayı ABD TÜFE raporunun altın fiyatlarını baskı altında tutabileceğini belirtiyor. Uzmanın piyasa analizlerini kendi anlatımıyla okuyucularımız için hazırladık.

“Altın fiyatı için daha zor zamanlar geliyor”

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere altın fiyatı, geçen hafta daha fazla yukarı yönlü ivme bulamadı. Aslında, değerli metal çoğunlukla çok az değişti. Genel olarak konuşursak, altın, Mayıs ortasındaki Mart duraklamasından bu yana düşüş trendini gördü ve kazançlarını kesmeden önce %3,11’e kadar yükseldi. Sarı metal yokuş yukarı savaşını kaybediyor ve daha geniş düşüş trendini sürdürmeye mi hazırlanıyor?

Piyasalar genellikle düz bir çizgide hareket etmediğinden, düşüş trendi duraklaması muhtemelen kâr alma veya konsolidasyon işaretiyle birlikte, önümüzdeki yol altın için zorlu olmaya devam ediyor. Mayıs ayında, traderlar enflasyonist sıkıntılardan durgunluk sorunlarına döndüler. Bu, piyasaların 2023 Federal Rezerv faiz artırımı beklentilerini önemli ölçüde azaltmasıyla sonuçlandı.

Bu, Eylül ayında 50 baz puanlık bir faiz artışı ihtimalinin azalması anlamına geliyor. Sonuç olarak, Hazine faizleri ve ABD Doları zayıfladı. Bu varlıklar aynı yönde, bu durumda aşağı doğru hareket ettiğinde, bu altın için iyiye işarettir ve bunun tersi de geçerlidir. Ancak geçtiğimiz hafta, Fed’in ekonomik görünümden emin olduğunu ve Eylül ayında bir duraklama beklentilerini baltaladığını gördük.

Sonuç olarak, tahvil faizleri tekrar yükselişe geçti ve ABD Doları yeniden yükselişe geçebilir. Geçen Cuma günü, bir başka sağlam tarım dışı maaş bordrosu raporu, telleri aştı ve merkez bankasının güvenini vurguladı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ABD Doları yükseldikçe ve Hazine faizleri arttıkça altın fiyatı düştü. Bu nedenle, sarı metali daha zor zamanlar bekliyor.

“Yükselen dolar ve tahvil faizleri, altının cazibesini azaltıyor”

Önümüzdeki hafta tüm gözler Mayıs ayı ABD TÜFE raporunda olacak. Manşet enflasyonun yine de Nisan ayındakiyle aynı olan yıllık %8,3’te kalması bekleniyor. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek göstergenin, önceki %6,2’ye kıyasla yıllık %5,9’a yavaşlayacağı tahmin ediliyor.

Ham petrol fiyatlarının Mart ayının başından bu yana en yüksek seviyesinde olmasıyla enflasyonun şimdilik ortadan kalkması pek mümkün görünmüyor. Bu nedenle, güçlü bir dolar ve daha yüksek tahvil faizleri, altının cazibesini azaltmak için birlikte çalışmaya devam edebilir.

Altın fiyatı ile ABD 10 yıllık reel faiz grafiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.