Vakıflar bu kez zeytinliği rant için yok edecek

Vakıflar bu kez zeytinliği rant için yok edecek

Posted by

Vakıflar bu kez zeytinliği rant için yok edecek

Yaren ÇOLAK

Taksim Gezi Parkı’nı, “mazbut vakıf” gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) elinden alan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün son hedefi turizm tesisi yapmak üzere Balıkesir’in Burhaniye ilçesindeki zeytinlik oldu. 24 bin metrekarelik arazi üzerinde bulunan 250’den fazla zeytin ağacı rant uğruna yok edilecek. Turizm tesisinin muhammen bedeli 26,7 milyon TL olarak belirlendi.

Burhaniye’ye bağlı Pelitköy Mahallesi Ilıca Mevkiinde bulunan arazi için, “Yapım Karşılığı Uzun Sureli Kiralama İhalesi” açtı. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, söz konusu araziye yapılacak olan turizm tesisi için 26 milyon 767 bin 174 TL muhammen bedel belirlendi. 6 Nisan tarihinde ihaleyi alacak firma turizm tesisini 30 yıllığına kiralama hakkı elde edecek. İlk 3 yıl için 3 bin TL olarak belirlenen aylık kira, dördüncü yılda 35 bin TL ve sonraki yıllarda TÜFE oranında artırılacak.

İlanda yer alan bilgilere göre sadece bir parsel üzerinde 233 zeytin ağacı bulunuyor. Diğer parselde ise uydu görüntülerine göre 30’a yakın zeytin ağacı yer alıyor.

İhale ilanında zeytin ağaçlarının söküleceği kaydedilerek, şöyle denildi: “Sökümden sonra tekrar dikime müsait olanlar, Ayvalık Vakıf Zeytinlikleri İşletme Müdürlüğü’nün uygun göreceği bir yere taşınarak yeniden dikilecek.Dikimi müsait olmayanlar ise (odun olarak satılıp bedelinin Bölge Müdürlüğümüze ödenmesi amacıyla teslim edilecek.”

GEZİ PARKI MUAMMASI

Öte yandan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden İBB’den alınarak kuruma verilen Gezi Parkı’nda ne yapılacağına ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir